Starts: 8 Nov 2024 15:20Ends from: 24 Nov 2024 18:00

Höstens utvalda

Include closed lots
4d 0h
HANS J. WEGNER, pall, "GE 240/Cigarren", Danmark, 1950-/60-tal
HANS J. WEGNER, pall, "GE 240/Cigarren", Danmark, 1950-/60-tal
Current bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
4d 0h
HERMÈS, scarf, siden, "Les Robes", design Philippe Ledoux år 1968
HERMÈS, scarf, siden, "Les Robes", design Philippe Ledoux år 1968
Current bid2,200 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
4d 0h
GUNNAR WENNERBERG, 5 st kaffekoppar med fat, porslin, "Gullviva", Gustafsberg, sent 1800-/tidigt 1900-tal
GUNNAR WENNERBERG, 5 st kaffekoppar med fat, porslin, "Gullviva", Gustafsberg, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Current bid500 SEK
Est2,000 SEK
4d 21h
TORBJÖRN AFDAL, 1 par fåtöljer, "Hunter", 1960-/70-tal, Bruksbo, Norge
TORBJÖRN AFDAL, 1 par fåtöljer, "Hunter", 1960-/70-tal, Bruksbo, Norge
Current bid2,200 SEK
Est4,000 SEK
4d 21h
BERNDT FRIBERG (1899-1981), vas, stengods, Gustavsbergs studio, signerad
BERNDT FRIBERG (1899-1981), vas, stengods, Gustavsbergs studio, signerad
Current bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
4d 21h
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen
Current bid5,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
4d 21h
JOSEF FRANK, golvlampa, modell 2326, Firma Svenskt Tenn
JOSEF FRANK, golvlampa, modell 2326, Firma Svenskt Tenn
Current bid4,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
4d 21h
INGEGERD SILOW, matta, röllakan, monogramsignerad IS, ca 225 x 170 cm
INGEGERD SILOW, matta, röllakan, monogramsignerad IS, ca 225 x 170 cm
Current bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
4d 21h
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, signerad
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, signerad
Current bid500 SEK
Est2,000 SEK
4d 21h
GUNNAR NYLUND, vas, chamotte, Rörstrand, signerad
GUNNAR NYLUND, vas, chamotte, Rörstrand, signerad
Current bid750 SEK
Est1,000 SEK
4d 22h
HARALD NOTINI (1879-1959), golvlampa, modell "15230", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal
HARALD NOTINI (1879-1959), golvlampa, modell "15230", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal
Current bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
4d 22h
JENS JUUL EILERSEN, soffa, "Loft" samtida
JENS JUUL EILERSEN, soffa, "Loft" samtida
Current bid12,000 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
4d 22h
FOLKE BENSOW, "Sneckan", trädgårdsbänk, Byarums Bruk, samtida
FOLKE BENSOW, "Sneckan", trädgårdsbänk, Byarums Bruk, samtida
Current bid2,000 SEK
Est3,000 - 5,000 SEK
4d 22h
SPEGEL, Murano, latticinoteknik, sannolikt 1940-/50-tal
SPEGEL, Murano, latticinoteknik, sannolikt 1940-/50-tal
Current bid3,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
4d 22h
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, fåtölj, "Slow chair", Vitra, 2000-tal
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, fåtölj, "Slow chair", Vitra, 2000-tal
Current bid3,600 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
4d 22h
STIG LINDBERG, vas, fajans, "Karneval", Gustavsbergs studio, signerad
STIG LINDBERG, vas, fajans, "Karneval", Gustavsbergs studio, signerad
Current bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
4d 22h
STIG LINDBERG, vas, fajans, "Karneval", Gustavsbergs Studio, signerad
STIG LINDBERG, vas, fajans, "Karneval", Gustavsbergs Studio, signerad
Current bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
4d 22h
HERMÈS, scarf, siden,"Chasse en Inde", design Michel Duchene år 1986
HERMÈS, scarf, siden,"Chasse en Inde", design Michel Duchene år 1986
Current bid1,500 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
4d 22h
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, 18k guld, med briljantslipad diamant ca 0.03 ct, Lapponia, FInland 1991, tot vikt ca 3,4 g
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, 18k guld, med briljantslipad diamant ca 0.03 ct, Lapponia, FInland 1991, tot vikt ca 3,4 g
Current bid1,900 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
4d 23h
TAPIO WIRKKALA, hänge med halskedja, sterlingsilver, "Äpple / Omena", Finland 1975
TAPIO WIRKKALA, hänge med halskedja, sterlingsilver, "Äpple / Omena", Finland 1975
Current bid2,600 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
4d 23h
WIWEN NILSON, armring, sterlingsilver, Lund 1967
WIWEN NILSON, armring, sterlingsilver, Lund 1967
Current bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
4d 23h
GÖRAN STRAND, skrivbord, teak, Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, 1950-/60-tal
GÖRAN STRAND, skrivbord, teak, Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, 1950-/60-tal
Current bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
4d 23h
PETER DE WIT, ring, 18k vitguld, med diamanter och svart onyx, Linköping 2009, tot vikt ca 18,7 g
PETER DE WIT, ring, 18k vitguld, med diamanter och svart onyx, Linköping 2009, tot vikt ca 18,7 g
Current bid6,800 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
4d 23h
PETER DE WIT, ring, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot 0.29 ct, Linköping 2013, tot vikt ca 6,6 g
PETER DE WIT, ring, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot 0.29 ct, Linköping 2013, tot vikt ca 6,6 g
Current bid6,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
4d 23h
PETER DE WIT, ring, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot 1.25 ct, Linköping 2003, tot vikt ca 30 g
PETER DE WIT, ring, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot 1.25 ct, Linköping 2003, tot vikt ca 30 g
Current bid16,500 SEK
Est14,000 - 16,000 SEK
4d 23h
SANDSTRÖM & DE WIT, armring, 18k guld och vitguld, Linköping 1994, vikt ca 26 g
SANDSTRÖM & DE WIT, armring, 18k guld och vitguld, Linköping 1994, vikt ca 26 g
Current bid14,500 SEK
Est13,000 - 15,000 SEK
4d 23h
MARGRETE SANDSTRÖM, hänge med kedja, sterlingsilver, Linköping, med odlad pärla
MARGRETE SANDSTRÖM, hänge med kedja, sterlingsilver, Linköping, med odlad pärla
Current bid400 SEK
Est1,500 SEK
4d 23h
ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, bordslampa, "Gatto Piccolo", Flos, Italien, samtida
ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, bordslampa, "Gatto Piccolo", Flos, Italien, samtida
Current bid1,600 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
4d 23h
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, "The sky is the limit", Kosta Boda, signerad
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, "The sky is the limit", Kosta Boda, signerad
Current bid2,800 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
4d 23h
TORD BJÖRKLUND, 1 par fåtöljer, "Klinte", IKEA, 1970-tal
TORD BJÖRKLUND, 1 par fåtöljer, "Klinte", IKEA, 1970-tal
Current bid3,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
4d 23h
HERMÈS, scarf, siden, "Passementerie", design Francoise Heron år 1960
HERMÈS, scarf, siden, "Passementerie", design Francoise Heron år 1960
Current bid2,400 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
4d 23h
ULF TIKKANEN (Finland, 1920-1969), skulptur, brons, monogramsignerad
ULF TIKKANEN (Finland, 1920-1969), skulptur, brons, monogramsignerad
Current bid1,500 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
5d 0h
HERMÈS, scarf, siden, "Springs", design Philippe Ledoux år 1974
HERMÈS, scarf, siden, "Springs", design Philippe Ledoux år 1974
Current bid1,500 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
5d 0h
JAMIE HAYÓN, 4 st, stolar "Piña", Magis, Italien
JAMIE HAYÓN, 4 st, stolar "Piña", Magis, Italien
Current bid300 SEK
Est4,000 SEK
5d 0h
STIG LINDBERG, figur, stengods, Gustavsberg
STIG LINDBERG, figur, stengods, Gustavsberg
Current bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Contact

Olséns Auktioner

Linnégatan 21

602 23 Norrköping 

011 - 470 92 00

info@olsensauktioner.se

Opening hours

Monday 12.30 - 17.00 CET
Tuesday 12.30 - 17.00 CET
Wednesday 12.30 - 18.00 CET
Thursday 12.30 - 17.00 CET
Friday 11.00 - 15.00 CET
Last saturday every month 11.00 - 14.00 CET
Day before holiday closing 15.00 CET
CLOSED 27th - 30th december

Follow us

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.