EN
Starts: 8 Nov 2024 15:20Ends from: 24 Nov 2024 18:00
Höstens utvalda
Ending soonest
- DesignClear filters
HANS J. WEGNER, pall, "GE 240/Cigarren", Danmark, 1950-/60-tal
Current bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
HERMÈS, scarf, siden, "Les Robes", design Philippe Ledoux år 1968
Current bid2,200 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
GUNNAR WENNERBERG, 5 st kaffekoppar med fat, porslin, "Gullviva", Gustafsberg, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Current bid500 SEK
Est2,000 SEK
TORBJÖRN AFDAL, 1 par fåtöljer, "Hunter", 1960-/70-tal, Bruksbo, Norge
Current bid2,200 SEK
Est4,000 SEK
BERNDT FRIBERG (1899-1981), vas, stengods, Gustavsbergs studio, signerad
Current bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen
Current bid5,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, modell 2326, Firma Svenskt Tenn
Current bid4,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
INGEGERD SILOW, matta, röllakan, monogramsignerad IS, ca 225 x 170 cm
Current bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, signerad
Current bid500 SEK
Est2,000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, chamotte, Rörstrand, signerad
Current bid750 SEK
Est1,000 SEK
HARALD NOTINI (1879-1959), golvlampa, modell "15230", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal
Current bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
JENS JUUL EILERSEN, soffa, "Loft" samtida
Current bid12,000 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
FOLKE BENSOW, "Sneckan", trädgårdsbänk, Byarums Bruk, samtida
Current bid2,000 SEK
Est3,000 - 5,000 SEK
SPEGEL, Murano, latticinoteknik, sannolikt 1940-/50-tal
Current bid3,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, fåtölj, "Slow chair", Vitra, 2000-tal
Current bid3,600 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
STIG LINDBERG, vas, fajans, "Karneval", Gustavsbergs studio, signerad
Current bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
STIG LINDBERG, vas, fajans, "Karneval", Gustavsbergs Studio, signerad
Current bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
HERMÈS, scarf, siden,"Chasse en Inde", design Michel Duchene år 1986
Current bid1,500 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, 18k guld, med briljantslipad diamant ca 0.03 ct, Lapponia, FInland 1991, tot vikt ca 3,4 g
Current bid1,900 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
TAPIO WIRKKALA, hänge med halskedja, sterlingsilver, "Äpple / Omena", Finland 1975
Current bid2,600 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
WIWEN NILSON, armring, sterlingsilver, Lund 1967
Current bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
GÖRAN STRAND, skrivbord, teak, Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, 1950-/60-tal
Current bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
PETER DE WIT, ring, 18k vitguld, med diamanter och svart onyx, Linköping 2009, tot vikt ca 18,7 g
Current bid6,800 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
PETER DE WIT, ring, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot 0.29 ct, Linköping 2013, tot vikt ca 6,6 g
Current bid6,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
PETER DE WIT, ring, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot 1.25 ct, Linköping 2003, tot vikt ca 30 g
Current bid16,500 SEK
Est14,000 - 16,000 SEK
SANDSTRÖM & DE WIT, armring, 18k guld och vitguld, Linköping 1994, vikt ca 26 g
Current bid14,500 SEK
Est13,000 - 15,000 SEK
MARGRETE SANDSTRÖM, hänge med kedja, sterlingsilver, Linköping, med odlad pärla
Current bid400 SEK
Est1,500 SEK
ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, bordslampa, "Gatto Piccolo", Flos, Italien, samtida
Current bid1,600 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, "The sky is the limit", Kosta Boda, signerad
Current bid2,800 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
TORD BJÖRKLUND, 1 par fåtöljer, "Klinte", IKEA, 1970-tal
Current bid3,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
HERMÈS, scarf, siden, "Passementerie", design Francoise Heron år 1960
Current bid2,400 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
ULF TIKKANEN (Finland, 1920-1969), skulptur, brons, monogramsignerad
Current bid1,500 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
HERMÈS, scarf, siden, "Springs", design Philippe Ledoux år 1974
Current bid1,500 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
JAMIE HAYÓN, 4 st, stolar "Piña", Magis, Italien
Current bid300 SEK
Est4,000 SEK
STIG LINDBERG, figur, stengods, Gustavsberg
Current bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Opening hours
Monday 12.30 - 17.00 CET
Tuesday 12.30 - 17.00 CET
Wednesday 12.30 - 18.00 CET
Thursday 12.30 - 17.00 CET
Friday 11.00 - 15.00 CET
Last saturday every month 11.00 - 14.00 CET
Day before holiday closing 15.00 CET
CLOSED 27th - 30th december
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.