NILS ENQUIST (1905-1991), olja på duk, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
EVA VOGEL-RÖDIN, textilt konstverk, signerat
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
SKÅLFAT OCH BRINGARE, keramik, Upsala Ekeby samt "Bodega" Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
BLOMLÅDOR, för balkong, 1900-talets mitt
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVSTOL, Lammhults, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
JAEGER, 2 st scarves, siden, sannolikt sent 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
SAMEVÄSKA, svart skinn, dekor av silvertråd
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 98 x 68 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, barockstil, Reijmyre, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 500 SEK
TYG, "Magnolia", linne, GP Baker England, ca 137 x 144 cm
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering300 SEK
SAMEARBETE, trä, ben och skinn, kajak, sannolikt sent 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
SJAL SAMT VÄST, bla Givenchy, sannolikt sent 1990-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, sannolikt Jämtland, 1700-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, empirestil, 1800-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering4 000 SEK
MATTA, röllakan, Fogia, modern formgivning, sannolikt 2000-tal, ca
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
FISKBESTICK, 18 del, nysilver, GAB, 1900-tal
Aktuellt bud150 SEK
Värdering300 SEK
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
CARINA SETH ANDERSSON, vas, "Pallo", Skruf Glasbruk, signerad "Skruf CSA"
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 500 SEK
SERVETTER, 12 st, linne, med monogram W i vitbroderi, sannolikt 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
BROSCH OCH ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 5,7 g
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering3 000 SEK
DANIEL ARROYO & ULLA BOSTRÖM, skål, glas, signerad och daterad 2001
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
AXEL KNIPSCHILD (1946-1983), väggskulptur
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
VAS, Kina, porslin, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
MATTA, Kelim, galleri, ca 430 x 82 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 500 SEK
SKÅL, keramik, handdrejad, 1900-/2000-tal, otydligt signerad
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
FIGURIN, porslin, Royal Dux, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
DAMARMBANDSUR,Fluva, stål, 1900-talets mitt
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
SÄNGBORD, 1 par, mässing, 1900-talets slut
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
LENA LINDERHOLM & GÖSTA LINDERHOLM, färglitografi, signerad och numrerad EA
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
TOBAKSBURK, 1800-tal
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
STIG BORGLIND (1892-1965), etsning, ''Akropolis'', signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, old, ca 195 x 122 cm
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
FIGURINER, 7 st, porslin, efter Jenny Nyström, Kalmar läns museum
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
ARBETSSTOL, Martela, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
SCARVES, 3 st, siden, bla Givenchy, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
KERSTIN TILLBERG, 6 espressokoppar med fat, keramik, 2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
GRAFISKT BLAD, sannolikt 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
SKÅP, Newport, 2000-tal, större modell
Startbud200 SEK
Värdering6 000 SEK
ARBETSSTOL, kromad metall, "Donati", Swedese, 2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
JOSEF FRANK, kudde, linne, "Drinks", Firma Svenskt Tenn, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
AVLASTNINGSBORD, kromad metall och glas, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK
ESCADA, sjal, siden, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, golvlampa, "Birdie", Foscarini, Italien, samtida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 500 SEK