STOLAR, 2 st, Bauhausstil, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 3 del, miniatyrvaser och skål på fot, glas, "Open minds", Kosta Boda
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
JONAS LINDVALL, fåtölj, "Papa" ´, Skandiform, samtida
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKLYKTOR, 1 par, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HELEN TAPPER, skål på fot, glas, Johansfors, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LOUIS POULSEN, taklampa, "Toldbod 220", Danmark
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
SKÅL MED LOCK, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
SKULPTUR, förgylld brons, väska "Kelly" efter Hermès, 2000-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
RÄKNESNURRA, Odhner nr 20574, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
KARAFF, glas, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ULRICA HYDMAN VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Meda Conference chair", Vitra, nutida
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 SEK
ARHUR PERCY, 2 del, glas, "Reffla", Gullaskruf, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BROSCH, Stockholm 1945, med emaljinläggning
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LEIF JØRGENSEN, 1 par benbockar, Hay, Danmark
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
RÄKNEMASKIN, Brunsviga, 1900-talets första hälft, Tyskland
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING SILVERSKEDAR, olika modeller, 17 st, 1800/1900-tal, total vikt ca 210 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, "Open minds", Kosta Boda, signerad
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
FÅTÖLJ, De Nona, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
FÅTÖLJ, De Nona, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SKÅL, porslin, modell 1015, "Musselmalet"; Royal Copenhagen, Danmark
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FAT, 3 st, större modell, Fyrklövern, Design John Anders Eklund,
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
ISKOS-BERLIN, taklampa, "Under The Bell", för Muuto
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
OLLE BONNIÈR (1925-2016), färglitografi, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
SKÅLAR, 2 st, glas, "Coquille", Flygsfors, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, vikt ca 720 g
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
JULLJUSSTAKAR OCH FIGURER, keramik och trä, tomtar, bla 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
MINAKO MASUI (född 1940), färgetsning, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
HANS BELIN (1933-2022), oljemålning, signerad
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
FÅTÖLJER / STOLAR, 1 par, Johanson Design, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
MATSKEDAR, 6 st, silver, CG Hallberg, Stockholm 1946, tot vikt ca 205 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
KJELL ENGMAN, kanna, glas, Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KARMSTOL OCH SOFFA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
KARAFF, glas, Pukeberg, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SACCOSÄCK, Fatboy, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
POUL HENNINGSEN, bordslampa, "PH 4/3", Louis Poulsen, Danmark
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 48 del, silver, modell "Olga", tot vikt ca 2 539 g
Slutpris6 400 SEK
Värdering8 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Torshammar, 1900-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, "Jetson 66", Dux
Slutpris18 500 SEK
Värdering12 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 SEK
DIRK WINKEL, bordslampa "W127 Winkel B2" Wästberg
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
SOFFBORD, swedish modern, 1930-/40-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, stolar, 4 st, "Eames Plastic chair", Vitra, 2006
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK