MATSKEDAR, 12 st, silver, GAB 1933, tot vikt ca 718 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MONA ÖJEMAR (född 1943), blandteknik, monogramsignerad
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 2 st, mässing, Metallslöjden Gusum, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Andreu World, Spanien, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
MÄRKLIN, tågbana, med kördator, större modell
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, mässing, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BARSKÅP, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND OCH HÄNGE MED KEDJA, silver, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SOPPSLEV, silver, B. Erlandsson, 1900-talets första hälft, vikt ca 216 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
ULF GRIPENHOLM (född 1943), färglitografi, signerad och numrerad 236/295
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
TALLRIKAR, 5 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
SKRIVMASKIN, "Underwood Portable", Made in USA, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, orientalisk, 1900-tal, signerad och stämpelsignerad
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
ÅSA LINDSTRÖM, 2 st karotter, porslin "Opera", Rörstrand, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LENA LINDERHOLM (född 1947), färglitografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VAS, glas, 1900-talets början
VAS, glas, 1900-talets början
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Meda Conference chair", Vitra, nutida
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
ELIS BERGH, 55 del, glasservis, "Thor", Skruf glasbruk, sannolikt 1950-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, 6 st, ytterfoder, stengods, Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Pressed Glass Pendant Bowl"
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TAKPLAFOND, glas och mässing, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
JULSERVIS, 39 delar, "Disney", design Stefan Lindahl, Fyrklövern
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
OLLE KÅKS, färglitografi, signerad och daterad 80
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BAKELSESPADE SAMT KAFFESKEDAR, 7 del, silver, modell "Dala", tot vikt ca 135 g
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
MODULSOFFA, konstrotting, 5 delar, 2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
KARAFF, glas, sannolikt Pukeberg, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TAKKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SNAPSKARAFFER, 8 st, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKPLAFONDER, 1 par, tiffanystil, 1900-talets andra hälft
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
SKRIVSTOL, Lammhults, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
DESSERTSKÅLAR, 10 st, glas, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
GEORG MORLAND, efter, 1 par kolorerade gravyrer, England, 1800-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
VAS, keramik, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ANNE NILSSON, 1 par ljusstakar, glas, "Celeste", Orrefors
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Arper, Italien, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
VAS, porslin, H&G, Bavaria, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
MONA WASSÉN (född 1929), akvarell, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 6 st, Johansson Design, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VAS OCH FLAKONG, glas, bla etikettmärkt Orrefors
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
KORGSÄNG, rotting, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL, glas, sannolikt Murano Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PATRICIA URQUIOLA, stol, "Nub", Andreu World, 2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi, otydligt signerad J Beck
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK