NIRVAN RICHTER, vitrinskåp, "Massiv" Norrgavel, i produktion sedan 2011
Slutpris8 000 SEK
Värdering12 000 SEK
TAKLAMPA, mässing, "Lord", Rubn lightning, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SNUSDOSA, silver, 1800-tal
SNUSDOSA, silver, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0.25 ct
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, semiantik, möjligen Heriz, ca 190 x 122 cm
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
PETER J LASSEN, 1 par sängbord, "Dream", Montana, samtida
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 st assietter, porslin, "Musselmalet", 1/1087
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
MATTA, "Lohals", Ikea, ca 160 x 230 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SKULPTUR, patinerad brons, R+R Art & Design Sweden, väska, "Kelly" efter Hermès, 2000-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
SKRIVBORD MED UPPSATS, 1800-/1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
LJUSPLÅT, mässing, 1800-tal
LJUSPLÅT, mässing, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KÄPP, handtag av silver, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Hubert
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KARMSTOL, renässansstil, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARNE ANDERSON, olja på duk, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HARRI MONNI (Finland, född 1965), olja på duk, signerad och daterad -98
Slutpris650 SEK
Värdering1 200 SEK
ROYAL COPENHAGEN, kaffekoppar med fat, 12 st, "Musselmalet", porslin, 1/1035
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
MARC CHAGALL, efter, utställningsaffisch, Louisiana 1970
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, 1900-tal
BYRÅ, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TE- OCH KAFFESERVIS, 17 del, porslin, Höganäs, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
KAFFESKEDAR, 6 + 4 st, silver, bla SL Danmark, tot vikt ca 190 g
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
SKEDAR, silver, modell franska liljan, bla 1800-tal, tot vikt ca 380 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
FAT, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
STOLAR, 6 st, teak, sannolikt 1950-/60-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
AGNETA BJÖRKLUND (född 1956), färglitografi, signerad och daterad 90
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SKEDAR, 3 st, bla silver stämplad Hervander 1820
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, Kera-Lux, Mänttä, Finland, 1970-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
KÄPP OCH KRYCKA, handtag av silver, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
KÄPPAR, 2 st, handtag av bla silver, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
DOCKSÄNG, tidigt 1900-tal
DOCKSÄNG, tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KJELL ROSÉN (1909-1982), olja på duk, signerad och daterad -47
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, mässing, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, mässing, modell 1838, Firma Svenskt Tenn, 1900-/2000-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
TELEFONER, 2 st, Ericofon, sk Kobra, LM ERICSSON, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSSKEDAR, 6 st, silver, bla 1800-tal, tot vikt ca 255 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
CIGARRSNOPPARE, silver, svenska stämplar KA 1920, vikt ca 95 g
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MATSKEDAR, 4 st, silver, olika silversmeder, bla 1809, tot vikt ca 250 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
STOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets andra hälft, klädsel "Vegetable Tree" Josef Frank
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MATSKEDAR, 12 st, silver, Gustaf Möllenborg 1836, tot vikt ca 770 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 500 SEK
TAVLA, kolorerat tryck, orientaliskt, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
EINAR JOLIN (1890-1976), olja på duk, signerad och daterad 1961
Slutpris21 000 SEK
Värdering35 000 SEK
PETER J LASSEN, "Dash", sängbord, Montana, samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK