PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PRAKTFAT, 2 st, porslin, By Boch, Delfts, Holland, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
YTTERFODER, porslin, sannolikt 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PATRICIA URQUIOLA. "Tatou S2", taklampa, samtida, Flos, formgivningsår 2012
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
BØRGE MOGENSEN, soffa, Fredericia stolefabrik, modell 2208, etikettmärkt
Slutpris5 400 SEK
Värdering7 000 SEK
ADVENTSSTJÄRNOR, 1 par, Stina Sandwall, SMD design
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
HEE WELLING, 1 par stolar, "About a chair", HAY, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
HYLLA, stringmodell, 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
BOKBAND, 12 st, Selma Lagerlöf, Albert Bonniers Förlag Stockholm 1935
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Pressed Glass Pendant Bowl"
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KARAFF, bruntonat glas, 1960-/70-tal
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
RING OCH HÄNGE, 18k guld, med skurna snäckskalskaméer, tot vikt ca 2,8 g
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, Kina, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SOCKLAR, 4 st, kalksten, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, teckning, otydligt signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
JOHAN CARPNER, taklmapa, "Beam", Zero, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
SERVISPORSLIN, 37 del, porslin, ”Elegance”, Bing & Gröndahl
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Tesi, 1956, tot vikt ca 740 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 11 st, flintgods, Rörstrand, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
KOPPARSTICK, sannolikt 1700-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TIDNINGSSTÄLL, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
ORDFÖRANDEKLUBBA, mässing, Vallonmässing 1986
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KLARINETT, Kohleri Popular, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, porslin och mässing, Gusums Bruk & Rörstrand, sannolikkt 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
COLLIER, bijouteri, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VERNER PANTON, stol, "Panton Chair", classic / original i glasfiber, Vitra, samtida
Slutpris4 600 SEK
Värdering6 000 SEK
ARMBANDSUR, Certina, guld på stål, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, karmstol, "Eames plastic chair - DAW", för Vitra, samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 SEK
ENSTENSRING, 18k guld, briljantslipad diamant ca 0.45 ct
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
SKÅL, porslin, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ARMBANDSUR, 4 st, stål, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MARGARETA HENNIX, 1 par ytterfoder, porslin, "Krokus-2" samt vas "Vårblomster", Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
GUNGHÄST, allmoge, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på duk, signerad och daterad 46
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
MATBORD, svartlackerad askfanér, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
ALEXANDE MIMOGLOU (Grekland, född 1954), färglitografi, signerad och daterad 1994
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, minst 21,6k guld, tot vikt ca 33 g
Slutpris16 500 SEK
Värdering20 000 SEK
PELLE ENGMAN (född 1948), färglitografi, signerad och numrerad 44/199
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
UNO ÅHRÉN, 6 st fällstolar, "Bern", Gemla, 2000-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
GLASRELIEFER, 2 st, Berit Johansson, Vadstena, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
FICKUR MED FICKURSSTÄLL, bronserad metall, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
JULGLAS, 10 del, glas, med handmålad dekor, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SERIETIDNINGAR, 23 st, Kalle Anka, 1950-tal
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
GOLVLAMPA, svartlackerad metall, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK