VAS, stengods, 1900-talets andra hälft, otydligt signerad B Kopp
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESERVIS, 12 delar, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, ca 220 x 117 cm
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, skeppsmodell, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
DAMARMBANDSUR, 5 st, 1900-talets mitt, bla Certina & Tissot
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
OVE FEUK, spegel, tillverkad för NK 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad G Vuotto
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KARIN BJÖRQUIST, 13 st förrättstallrikar, "Nobel", Rörstrand
Slutpris2 400 SEK
Värdering4 000 SEK
CHOKLADKANNA, Skultuna Bruk, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
INGE PETTERSSON, olja på duk, signerad
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Mina", 1900-talets andra hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
TAKLAMPA, tiffanystil, Nostalgia design, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
VINGLAS, 11 st, glas, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skålfat, Rörstrand, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, större modell, signerad J Hage
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, mässing, "Lord", Rubn lightning, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, 1950-/60-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKEDAR, 8 st, silver, England, tot vikt ca 157 g
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, keramik, sannolikt Nittsjö, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
OVE FEUK, byrå, tillverkad för NK 1900-talets andra hälft
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 000 SEK
MODELLFARTYG, trä, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, sterlingsilver, otydligt signerad och daterad 1977
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
MODELLSKEPP, trä, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
KARAFF, glas, etsad dekor med datering 1833
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
HÖGTALARE, 1 par, Sony, modell SS-5177
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SERVISPORSLIN, 3 del, "Torpa", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGRELIEF, orientalisk, skuret och bronserat trä, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
UNO ÅHRÉN, fällstolar, 6 st, "Bern", Gemla, 2000-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
BREVPRESS, mässing, Gusums bruk, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TAKKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
ASKAR OCH TAVLOR, 11 del, mestadels lackarbeten, sannolikt Ryssland, 1900-talets andra hälft, bla signerade
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HAY, arbetsstol, "AAC15", svartlackerad metall, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
EMIL EKMAN, olja på duk, signerad
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Pressed Glass Pendant Bowl"
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
ARMBANDSUR, stål, Omega Seamaster, 1900-talets mitt
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
ROALD HANSEN (Danmark, född 1938), olja på duk, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SOFFA, 1900-talets början, rödmålat trä
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
BIJOUERIER, 5 st collier, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK