PRYDNADSVÄRJOR, 1 par, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TAKKRONA, metall, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
MOCKAKOPPAR MED FAT, 9 st, porslin, Royal Copenhagen, Danmark
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ÅKE AXELSSON, stol, "Akustik" Gärsnäs, 2014
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SVIT OM 20 AKVARELLER AV OLOF MARTIN ANDERSSON "MARTINE" (1853-1915), signerade
Slutpris400 SEK
Värdering2 000 SEK
CAPE, beige ull, Hammerschmid, strlk ca 36
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MINIATYRVASER, 4 st, glas, Bertil Vallien, Artist Collection, Boda
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BLEKINGESTAKE, mässing
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
POUL HOFF, 2 st, figurer, stengods, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, 1950/60-tal, teak
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVSTOL, ek, Axel Behrman Möbelfabrik Norrköping, sekelskiftet 1900
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 SEK
BOKBAND, Selma Lagerlöf, Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1939
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HARALD LINDER. Tobaksburk, Uddevalla 1920/30-tal, Swedish Grace, tenn med motiv av Edens trädgård, invändigt klädd i cederträ.
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
HÄNGE, 18k guld, skuren snäckskalskamé
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
NORMANN COPENHAGEN, barstolar, 4 st, "Form", 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, keramik, osignerad
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
FRUKOSTSERVIS, 30 del, porslin, Redouté Roses, Roy Kirkham, England
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
BERTIL VALLIEN, skål och vas, glas, Kosta Boda, bla signerad
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
FLEISCHMANN, tågdelar, 12 del, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR OCH FIGUR, bemålat trä och smide, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HILDA HEYMANN (1872-1955), tillskriven, olja på duk, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
VITRINSKÅP, välvd form, 1900-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
SKRIVMASKIN, "Mignon", AEG, Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
SJÖSKUMSPIPOR OCH PIPHUVUDEN, 13 del, 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
ANDERS NORRMAN, "Konsthistoria No 46 Le Corbusier", handkolorerad etsning, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, väggrelief, stengods, Gustavsberg
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
LAMPBORD, 1 par, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
TAKLAMPA, 1950-/60-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KANDELABER, LJUSSTAKAR OCH LJUSVEKESAX, 4 del, mässing, bla 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SYLVAIN WILLENZ, lampa "The Standard", Audo Copenhagen, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
GUNNAR CYRÉN, 2 st snapsglas, "Nobelservisen", Orrefors
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, porslin, jugendstil, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering200 SEK
KEDJA MED HÄNGE, sterlingsilver, Heribert Engelbert AB, Stockholm 1943.
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
HATTHYLLA, formgiven av Olof Kolte för Maze, samtida
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGLAMPA, teak, ,1950-/60-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, glas, Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD, Lammhults, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VASER, 2 st, keramik, 2000-taö
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
MATSALSBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR OCH KARMSTOLAR, 7 st, 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
GUSTAV RUDBERG (1915-2001), färglitografi, signerad och numrerad 157/280
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BARSTOLAR, 4 st, Offecct, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
BARBOUR, jacka, dam, strlk 34
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SOFFA, deNONA, samtida
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
VASER, 1 par, porslin, orientaliska, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK