VÄGGRELIEF, patinerad metall, 2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering300 SEK
KOPPARBASE, 1800/1900-tal
KOPPARBASE, 1800/1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
ANTONIO SCIORTINO, sidobord, "Turi Turi", 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
PUDERDOSA OCH DOSA, silver och koppar, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
RINGAR OCH BROSCH, 3 del, silver bla sterlingsilver, bla Nils Erik From, Danmark, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ARMBANDSUR, herr, Dugena, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
HAY, fotpall, "About a lounge AAL03"
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KLOCKKEDJA, 18k guld, vikt ca 12 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Audo Duane", The Tribeca Series, design Søren Rose Studio, Menu, Danmark, 2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
BLÅ STATION, sidobord, 1 par, samtida
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BELYSNING, patinerad metall, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, enligt stämplar 12k guld, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KIMONO, siden, Japan, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
STOLAR, 2 st, Bauhausstil, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, MI Hummel, Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FIGURIN, keramik, "Little drummer", MI Hummel, Goebel, Tyskland
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 4 st, swedish modern, 1900-talets första hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
COLLIER, mässing och mikromosaik, 1800-/1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
JACKA, Barbour, "Ladies Winter Bedale Jacket", strlk UK 10
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
SAMLING SCARVES, 13 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTALISK KERAMIK, 6 del, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SKULPTUR OCH ASK, keramik, Paradisverkstaden resp Jonas Lindholm för Konsthantverkarna, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SKÅP, 1900-talets mitt
SKÅP, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
JORDGLOB, 1900-tal, med belysning
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
YTTERFODER MED FAT, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
NILS BJÖRKQVIST, "Ärlor", olja på duk, signerad och à tergo daterad 1962.
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
SKÅLAR, 1 par snarlika, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, 5 st, mässing, 1900-tal, bla Norrahammar
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SKÅLAR, 1 par, keramik, Stavangerflint, Norge, 1950-/60-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampa, teak, 1950-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
FAT, 2 st, tenn, bla 1797
FAT, 2 st, tenn, bla 1797
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OLLE NYMAN (1909–1999), färglitografi, signerad och daterad -65
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LIKÖRGLAS, 10 st, glas, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, 2 st, brons, bla Pentti Sarpaneva, Finland, 1960-/70-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL OCH KRUS, 2 del, porslin, Kina, sannolikt bla 1800-tal
Slutpris850 SEK
Värdering300 SEK
VAS, grönt glas och sterlingsilver, sannolikt omkring år 1900
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SERVERINGSBESTICK, 4 del, silver, bla svenska stämplar 1877, tot vikt ca 118 g
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
SKÅLAR OCH VASER, 5 st, glas, bla Kosta Boda, 1900-talets slut
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ENICARAR, herrarmbandsur, 1960-/70-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
MARIANA MANNER (född 1943), akvatintetsning, "Blå Nil", signerad, numrerad och daterad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MARIA KARIIS, vas, grönt glas, Holmegaard
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK