KRUKOR MED LOCK, 2 st, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BÄNK, allmoge, rokokostil, sannolikt 1900-talets början
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SVEN JONSSON OCH STIG LINDBERG, 6 st tallrikar, flintgods, "Rätt mat hela dan", Gustavsberg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
GUNNAR BRUSEWITZ, färglitografi, signerad, provtryck
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, sterlingsilver, Nils Erik From, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
YTTERFODER, 1 par snarlika, porslin, orientaliska, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
PALL, kromad metall, AWAB, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
FICKUR, 2 st, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, 1950-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
SNURRSTOLAR, 1 par, Martela, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGAPPLIQUER, 1 par, brons, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
TRÅG, allmoge, Dalarna, 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k vitguld, tot vikt ca 4,5 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
JENS JUUL EILERSEN, sittpuff, 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
BERTIL VALLIEN, minityrer, 4 delar, glas, Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SUPKOPP, mässing, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, metall, Belid, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SPINDELUR, silver, Hovenschiöld, Stockholm, 1700-/1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
KÄPP, handtag av silver, GAB, 1934
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
STEGE, 1900-talets första hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 SEK
KNOPPBRÄDA, allmoge, 1800-tal
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 45 del, silver, GAB, 1900-talets andra hälft, tot vikt exklusive knivar 660 g
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK
BÄGARE, silver, sannolikt 1900-talets första hälft, total vikt ca 335 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 10 st, bl.a Mema, GAB, 1900-tal, total vikt ca 190 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
BÄRKONT, flätat spån, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1940-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
CERTINA, New Art, herrarmbandsur, 18k guld, 1900-talets andra hälft
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ARMBANDSUR, stål, Ricoh, Spacen, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DALATUPPAR, 3 st, snidat och bemålat trä, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 5,8
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa. 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
CARL LARSSON, efter, etsning, osignerad
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
KLACKRING, 18k guld, vikt ca 4,6 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
KIMONO, bla siden, Japan, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KORGSTOLAR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSDEKORATION, porslin och glas, orientaliskt, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets slut
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
BARBRO ANDERSSON, (född 1948), färglitografi, signerad och daterad 2000
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SKÅP, swedish modern, 1930/40-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
FÅTÖLJ, swedish modern, 1930-/40-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
CERTINA, herrarmbandsur, 18k guld, 1900-talets andra hälft
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
INGA SEMPÉ, bordslampa, för Wästberg, "W103B"
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, förgylld gips, signerad och daterad Arne Jansson 1953
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, rokokostil, total vikt ca 858 g
Slutpris6 200 SEK
Värdering4 000 SEK
GLASSERVIS, 7 del, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK