CARL OTTO (CO) HULTÉN (1916-2015), färglitografi, signerad och numrerad 54/100
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SMOKING, herr, Style, 1900-talets andra hälft, strlk ca 46
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SOFFBORD, sk butlers tray, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BESTICK, 33-delar, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, bryggerimodell, sannolikt Grythyttan, 2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
SOCKERSKÅL MED LOCK, porslin, "Musselmalet", nr 398, Royal Copenhagen, Danmark
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
KOPPAR MED FAT, 1 par, porslin, "Musselmalet", nr 528, Royal Copenhagen, Danmark
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KAFFEKANNA, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark, nr 518
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
PARAPLYSTÄLL, Garlo, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
INGA SEMPÉ, taklampa "Plissé", Luceplan, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
MARIA INNOCENTIA HUMMEL, figurin, keramik, "Star Gazer", Goebel, Tyskland, formgiven 1939
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FIGURIN, porslin, MI Hummel, Goebel, Tyskland, "Eastertime"
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, MI Hummel, Goebel, Tyskland
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKÅL SAMT LJUSLYKTOR, 1 par, kristall, Orrefors
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, ca 270 x 180 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, modell "KT 594", Tyringe Konsthantverk, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, tusch, otydligt mongoramsignerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BERLOCKER, 4 st, 18k guld, tot vikt ca 3,3 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
MATTA, vävd, ull, ca 220 x 220 cm
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, MI Hummel, Goebel, Tyskland
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FIGURIN, porslin, Goebel, "Culprits"
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, snurrstol, "softshell chair", Vitra, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATTA, Kina, sent 1900-tal, ca 198 x 137 cm
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SOFFGAVLAR, 1 par, gjutjärn, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GOLVKANDELABER, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
FIGURINER, 5 st, porslin, MI Hummel, Goebel, omkring år 2000
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, Goebel, serie efter Carl Larsson
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FIGURINER OCH FAT, 18 del, porslin, Goebel, Tyskland, mestadels 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BROSCH, sterlingsilver, Nils Erik From, Danmark, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SOFFBORD, 1940/50-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
VAS, keramik, Rörstrand, 1960-/70-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KASTRULLER MED LOCK, 3 st, koppar, Tournus Frankrike, 1900-/2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, 2 st, lergods, 1950-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD, Skandiform, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FAT OCH FIGURIN, 3 del, porslin, Royal Copenhagen samt Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
RING OCH ÖRHÄNGEN, 2 del, silver och granater, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k vitguld, med gammalslipade diamanter, ABN Stockholm 1946, tot vikt ca 6,6 g
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, mahogny, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BÄNK, furu, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ADVENTSSTJÄRNA, Le Klint, "Star", medium
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SKRIVBORDSUPPSATS, 5 delar, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, mått ca 230 x 324 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFA, Ihreborn, 2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
STOL, Martela, "Sola", 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ANTONIO SCIORTINO, sidobord, "Turi Turi", 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK