DALAHÄSTAR, 3 st, snidat och bemålat trä, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BRINGARE, porslin, Höganäs, tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SITTPUFF, Johanson design, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
JOSEF FRANK, sängram, modell 96, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering3 000 SEK
PALL, allmoge, 1800-tal
PALL, allmoge, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
ARMBANDSUR, Certina, Bristol 195, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PRIMUS MORTIMER PETTERSSON (1895-1975), akvarell, signerad Primus
Slutpris5 600 SEK
Värdering4 000 SEK
STOLAR, 4 st, Bombastik, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
EVA ZETTERWALL (född 1941), färglitografi, signerad oh numrerad 7/85
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TAKLYKTA, mässing, 1900-/2000-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
SIDENBRODERI, Kina, sannolikt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGLJUSSTAKE, mässing, nutida
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
BRITT-INGER PERSSON (född 1938), kopp, keramik, sannolikt 1900-/2000-tal, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med röd fasettslipad sten, tot vikt ca 3,6 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
MATSKEDAR, 2 st, silver, Hans Langberg, Söderhamn 1790, tot vikt ca 75 g
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
BESTICK, 20 del, silver, modell , tot vikt inkl knivar ca 740 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Mina", 1900-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 6 par, bla silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HINK, koppar, 1800-/1900-tal
HINK, koppar, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
KLÄDHÄNGARE, vitlackerad metall, "Branch hanger", design Louise Hederström, Maze interior, nutida
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
HARRY WICHMAN OCH ROLF ERIKSSON, 2 st färglitografier, stockholmsmotiv, signerade
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGPENDYL, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GÖSTA WERNER (1909–1989), 3 st färglitografier, signerade
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
REIJMYREGLAS, 3 del, bla karaff design Monica Bratt, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, Finland, 2010-tal
SIDOBORD, Finland, 2010-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TAKAMPEL, empirestil, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k guld, med onyx, vikt ca 2,9 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
BÄNK, 2000-tal
BÄNK, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
BESTICK, 17 del, silver, England, 1900-tal, tot vikt inkl knivar ca 850 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
AVLASTNINGSBORD, 1950-tal, skiva av teak
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
DAMARMBANDSUR, Calvin Klein, gulmetall, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKOHYLLA, "Bill Shoe Shelf large", formgiven av Olof Kolte för Maze, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
GÖSTA WERNER (1909–1989), 3 st färglitografier, bla ur "Visor av Evert Taube med bilder av Gösta Werner"
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
DUK, linnedamast, 1800-/1900-tal, ca 305 x 150 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
DAMARMBANDSUR OCH RING, 4 del, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
 EVA ZETTERWALL (född 1941), färglitografi, signerad oh numrerad 13/85
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SKOHYLLA, "Bill Shoe Shelf", formgiven av Louise Hedeström för Maze, samtida
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
BIRGITTA LUNDBERG (född 1938), färglitografi, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
MATSKEDAR, 8 st, silver, GAB Stockholm 1952, tot vikt ca 434 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
DRÄKTBROSCH, förgyllt silver, otydliga svenska stämplar AE  1881
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, 14k guld, vikt ca 7,7 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPA, Frankrike, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
 NILS STRINNING, vinglasställ, 4 st, "hanger rack", String, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LODSTRYKJÄRN, mässing, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
MODELLSKEPP, större modell, "HMS Victory", sent 1900-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK