SAMLING MANSCHETTKNAPPAR, bla silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
TAMBURMAJOR, vitlackerad metall, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING GLASFRUKTER, 9 st, bla Westholms glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
LISA LARSON, 1 par figuriner, stengods, "Eva och Adam", Gustavsberg
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
SIDEBOARD, teak, 1950/60-tal
SIDEBOARD, teak, 1950/60-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
RINGAR, 3 st, silver, med vita stenar, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, mässing, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVBORDSUPPSATS, 5 del, kolmårdsmarmor, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PAUL KEDELV, skål, glas, Flygsfors, signerad och daterad 55
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k trefärgat guld, vikt ca 19 g
Slutpris7 800 SEK
Värdering10 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, större modell, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 206 x 170 cm
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGFOTOGENLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
WILHELM HENNING (1899–1955), olja på duk, signerad
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
ELSE HERMANSSON (1900-1997), olja på pannå, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
JOHANSSON DESIGN, 5 st stolar, "Haddoc Oyster", samtida
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, stål och aluminium, "Signal SI333", Jieldé, Frankrike, samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
JASPER MORRISON, 6 st barstolar, "Hi-Pad-Chair", Capellini, Italien
Slutpris450 SEK
Värdering1 500 SEK
SIDOBORD, 1 par, Fatboy, metall, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGSKÅP, allmoge, med datering 1770
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
PUDERSTOL, barockstil, ek, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
VASER, 2 st, glas, bla Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SILVERSMYCKEN OCH DAMARMBANDSUR, mestadels silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
MONICA MULDER, taklampa, "Bloom", Pholc, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GRAVYR, efter David Klöcker, sannolikt 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VIKVÄGG, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESKEDAR, 8 st, silver, svenska stämplar bla HN 1897, modell franska liljan, tot vikt ca 135 g
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Windsormodell, England, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 6 st, Windsormodell, England, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
KANNA, keramik, Kina, 1900-tal, större modell
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
EVA ZETTERVALL (född 1941), färglitografi, signerad och numrerad 331/375
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SKRIVSTOL, "Glove", Horreds, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BO VON SCHWERIN, olja på duk, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, PH 4-3, för Louis Poulsen, samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
BROSCHER, 4 st, silver och förgyllt silver, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
RINGAR, 5 st, silver, bla 1960-/70-tal
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
SERVISGLAS, bla Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DRÄKTBROSCHER, 2 st, silver, bla Karesuando silver 2004, med förgylld dekor, tot vikt ca 23 g
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VITRINSKÅP, vimålat, 1800-talets slut
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 st, färglitografier, otydligt signerade
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
HYVELBÄNK, Sjöbergs Stockaryd, 1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 SEK
BESTICK, 10 del, silver, bla G Hallberg 1927, tot vikt ca 428 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKLAMPA, metall och papp, "Mimmi" Pelikan deign, Zero, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BROSCHER, 2 st, sterlingsilver, emaljarbete, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
OLJELAMPOR, 1 par, mässing, Frankrike, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK