LEKSAK, litograferad plåt, 1960-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BERNDT FRIBERG (1899-1981), skål, stengods, Gustavsbergs studio, signerad
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
PÄRLCOLLIER, 2 st, silverlås, odlade pärlor, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
VÄLLINGKLOCKA, malm, 1800-tal
VÄLLINGKLOCKA, malm, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ASSIETTER, 12 st, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 SEK
STOL, 1700-/1800-tal
STOL, 1700-/1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
STIG BORGLIND (1892-1965), torrnål, ''Flora Suecica I'', signerad
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
FICKUR, silver, Omega, tidigt 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
JØRGEN MØLLER, kapsylöppnare, aluminium, Georg Jensen, Danmark
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 5 st, malm och mässing, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
ALLIANSRING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot 0.35 ct enligt gravyr, tot vikt ca 3,2 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
ORIENTMATTA, ca 180 x 127 cm
ORIENTMATTA, ca 180 x 127 cm
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
SOFFA, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
SOCKERSKÅL, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1112
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 11,2 g
Slutpris6 200 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
KALLE ANKA & CO, 7 st serietidningar, 1952 - 1955
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
MONTERLÅDOR, 2 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
MÄRTA FRIMAN, soffbord, Gärsnäs, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VASER, 2 st, glas, Monica Backström samt Bertil Vallien, Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VÄLLINGKLOCKOR, 4 st, malm och tenn, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Metallslöjden Gusum, år 1978
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris750 SEK
Värdering1 500 SEK
GÖSTA GRÄHS, figur, keramik, Rörstrand, sent 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, total vikt ca 9,6 g
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
LEKSAKSBIL, plåt, Mercedes Benz 220 SE, Huki, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
KNOPPBRÄDA, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, sannolikt 1800-tal, total vikt ca 151 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, "modell 6280", Falkenbergs belysning, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARMRING, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 7 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
LISA LARSON, smörhöna, stengods, Gustavsberg
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k vitguld, med safir och diamanter tot ca 0.65 ct, vikt ca 3,9 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 500 SEK
MEKANISK LEKSAK, plåt, Tyskland, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FICKUR, dam, 14k guld, 1900-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
DAMSKRIVBORD, med vitrinöverdel, 1900-talets första hälft
Slutpris2 700 SEK
Värdering4 000 SEK
AXEL LARSSON, karmstol, Svängsta stilmöbler, 1950-tal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
ERKERS MARIE PERSSON, figurer, 2 st, keramik, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, 1930-/40-tal
TAKLAMPA, 1930-/40-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
SUPKOPPAR, 6 st, silver, K&EC, 1966, total vikt ca 185 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, Kosta Boda, osignerad
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 1,6 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
KIKARE, Army, 7 x 50, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BERTIL VALLIEN, skål och fat, "Colour Acc", glas, Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
TRÅG, allmoge, Dalarna, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
STIG BORGLIND (1892-1965), torrnål, ''Monte Casina, Capri'', signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BÄNK, allmoge, Dalarna, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING TRYCK, 28 st, "Svenska fåglar", bla. Bröderna Von Wright, A. Börtzells boktryckeri
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
TAKKRONA, venetiansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK