GLASSERVIS, 59 del, kristall, Johansfors, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 4 st, sannolikt päronträ, 1800-talets slut, rikligt skuren dekor
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Vallonmässing 1989
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
FIGURER OCH ÄGGHÖNOR, 4 del, porslin, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
MATTA, Kina, old, ca 305 x 203 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
ORIENTMATTA, Sarouk, sannolikt old, ca 357 x 242 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering5 000 SEK
Slutpris19 000 SEK
Värdering30 000 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
FICKUR, 2 st, silver, 1900-tal, Doxa samt Viking
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 5 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
FICKUR, 1800-tal, silver, med klockkedja och nyckel
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
STOLAR, 6 st stolar, björk, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
HIGHBALLGLAS, 6 st, turkos- och gröntonat glas, 1950-/60-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
SKÅP, teak, 1950-/60-tal
SKÅP, teak, 1950-/60-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
INGEGERD GOTHE (1912-1988), kolteckning, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BERTIL VALLIEN, 11 st, likörglas, kristall, "Chateau", Kosta Boda
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, Yalameh, sannolikt old, ca 195 x 203 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 500 SEK
ARMBAND, 18k guld, med berlocker, tot vikt ca 24 g
Slutpris9 400 SEK
Värdering12 000 SEK
COLLIER, sterlingsilver, Silverhatten Konsthantverk HB 2010
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SKRIN, 1900-tal, med fanér av olika träslag
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Goebel, bla "Mountaineer"
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk osignerad
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
HYLLPLAN MED VÄGGKONSOLER, Norrgavel, 2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås av sterlingsilver, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGE OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k guld, tot vikt ca 2,6 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
AUREL NARAY (Ungern, 1883-1948), olja på duk, sannolikt tidigt 1900-tal, otydligt signerad
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
SALONGSBORD, tidigt 1900-tal
SALONGSBORD, tidigt 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
LOCKURNA, porslin, empirestil, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KANDELABER, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 6 st, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 000 SEK
MATTALLRIKAR, 6 st, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 000 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK
BRINGARE, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BURK, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
TERRIN, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
SAMING MYNT, Sverige, mestadels 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
SELTERGLAS, 6 st, glas, "Mambo", Reijmyre, 1960-tal
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
EWERT KARLSSON (1918-2004), litografi, signerad EWK och daterad -93
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk, 1700/1800-tal
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 SEK
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 500 SEK
MATTA, rya, "Solnedgång", komponerad av B Persson, Klockaregårdens Hemslöjd Tällberg 1949, ca 249 x 156 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampa, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
CARL MALMSTEN, 6 st stolar, "Lilla Åland", Stolab 2013
Slutpris8 800 SEK
Värdering7 000 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 42 g
Slutpris18 500 SEK
Värdering22 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 37 g
Slutpris16 000 SEK
Värdering20 000 SEK