MATTA, rya, ca 203 x 140 cm
MATTA, rya, ca 203 x 140 cm
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SOFFA, "Fredrik", ur Kungaserien, DUX, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering4 000 SEK
SÄNGRAM, Grange, Frankrike, 1900-talets slut
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
TAKLYKTA, sk Bellmanlykta, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 4,9 g
RING, 23k guld, vikt ca 4,9 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
SERVERINGSVAGN, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 SEK
FÅTÖLJ MED FOTPALL, Hjort Knudsen, Danmark, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
THERESIA SANDSTRÖM (1893-1981), olja på duk, signerad och daterad 1920
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
MODELLFARTYG, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
FICKUR, 2 st, silver, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
JOSEF FRANK, kandelaber, "Vänskapsknuten", försilvrad mässing, Firma Svenskt Tenn
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
IKON, skuret trä, sannolikt grekisk-ortodox, 1800-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 294 x 202 cm
MATTA, Kelim, ca 294 x 202 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 7,7 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
OWE ELVÉN, 2 st ljuslyktor, glas, "Eternell", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
JOSEF FRANK, karmstol, modell 2207, 1900-talets mitt
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
SAMLING SILVERBESTICK, 14 delar, 1900-tal, total vikt ca 152 g
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
VAS, kristall, större modell, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FASADLYKTA, gjutjärn och glas, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, 5 st stolar "Alis", Crassevig, Italien, 2000-tal
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
KARMSTOL, 1900-talets mitt, rygg av rotting
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
HENRYK KOSSOWSKI (Polen, 1855-1921), bordslampa, brons, 1800-/1900-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
SLAGBORD, mindre modell, ek, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, taklampa, Luxus, Vittsjö, 1900-talets andra hälft
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
GOLVVAS, Kina, porslin, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
STOLAR, 1 par, nyrokoko, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SKULPTURER, 3 st, onyx, 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SOFFBORD, metall, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BULJONGKOPPAR MED FAT, 8 st, porslin, Echt Weimar kobalt, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, Danmark, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SNURRSTOL, Martela, 2000-tal
SNURRSTOL, Martela, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPA, mässing och aluminium, Frandsen, Danmark, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL,  1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
JAN WICKELGREN, taklampa, "Sonatra", Fagerhults
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
DOSA, med porträtt, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
GOLVVAS, porslin, Kina, 2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 SEK
TOBAKSBURK, nysilver, GAB, 1930
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
FICKURSSTÄLL SAMT MORMORSUR, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
MONICA BACKSTRÖM, skål på fot, glas, Kosta Boda, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATTA, Marocko, ull, ca 295 x 191 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 SEK
SÄNGBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, 1960-/70-tal
BORDSLAMPA, 1960-/70-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGE, sterlingsilver, med lapis lazuli, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK