RING, 18k guld, BW 1963, med ametist, tot vikt ca 6,8 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BÄNK, ek, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
FIGURER, 2 st, porslin, Beswick England, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ASSIETTER, 7 st, keramik, Uppsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LENNART ASCHENBRENNER (född 1943), 3 st färglitografier, signerade och numrerade
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
RÖKSET, 7 del, patinerad metall, 1920-/30-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
STEFAN BORSELIUS, 1 par karmstolar, "Dundra", Blå Station, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, 1954, tot vikt ca 715 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, GAB Stockholm 1955
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, silver, vikt ca 36,9 g
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
HANDDUKAR, 20 st, linnedamast, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
BARSTOLAR, 4 st, "3D Bar Stool", Gubi, formgiven av Komplot Design, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
SKÅLFAT, keramik, Ekeby, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HERRBETJÄNT, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
MATTA, Marocko, ull, ca 320 x 203 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 SEK
SPEGEL MED BYRÅ, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
HANDDUKAR, 12 st, linne, 1900-tal, broderat monogram MW
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 21,5 g
Slutpris9 000 SEK
Värdering11 000 SEK
ARMBAND OCH ÖRHÄNGEN, 1 par, förgyllt silver, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
SELTERGLAS, 12 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KORGSTOLAR, 1 par, rotting, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
RING, 14k guld, med orientpärlor och vit sten, tot vikt ca 3,3 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
SILVERSMYCKEN, 10 del, broscher och halsband, bla med emaljarbeten
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
HYLLA, rotting, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
HANDDUKAR, 11 st, linne, 1900-tal, broderat monogram W
Slutpris900 SEK
Värdering300 SEK
MEKANISK LEKSAK, i form av apa, Japan, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIRERAD KONSTNÄR, skulptur, järn, Don Quixote, efter Pablo Picasso, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
SÄNGBORD, 1 par, Carlström & Co möbelfabrik AB, 1960-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
BESTICK OCH VASER, silver, tot vikt ca 210 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
FINGERBORGAR, 2 st, 18k guld, bla NLD 1900 resp FS 1886, tot vikt ca 6,6 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
GOLVLAMPA, mässing och svärtat trä, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
DOSA, förgylld metall, 1800-/1900-tal, locket med infällt porträtt
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BORD, bambu och rotting, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSPLÅTAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KORG, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, stengods, Gustafsberg, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KORG, rotting, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING ÖRNGOTT, minst 20 st, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
SERVISPORSLIN, 19 del, "Grön Anna", Rörstrand
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
BÖRJE SKOGH, väggrelief, stengods, Gustavsberg, signerad och daterad -79
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, vitrinskåp, Nordiska Kompaniet Triva-serien, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
JORDGLOB, 1900-tal, med belysning
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
RINGAR, 3 st, 18k guld, vikt ca 20,5 g
Slutpris8 600 SEK
Värdering10 000 SEK
COLLIER, 2 st, brons, bla Sarpaneeva, Finland 1960-/70-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BROSCH, sterlingsilver, med emaljarbete och markasiter, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0.33 ct, CG Hallberg, vikt ca 2,8 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
OMEGA, damarmbandsur, De Ville, 1970-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK