ERIK OLSON (1901-1986), färglitografi, signerat och daterat 1953
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
PRAKTVAS, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
RAIJA UOSIKKINEN, 3 tekoppar med fat, porslin, "Sinilintu", Arabia, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
STIG LINDBERG, fat, stengods, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KARMSTOL, bambu och rotting, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
SKÅL PÅ FOT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1023
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, Stockholm 1962, vikt ca 19 g
Slutpris10 500 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
BORDSSKÄRMAR, 1 par, lackarbete, orientaliska, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VINKANNA, glas och metall, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, kromad metall, art dèco, 1920-/30-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Magnific, 1900-talets andra hälft, total vikt ca 36,8 g
Slutpris13 500 SEK
Värdering10 000 SEK
STIG LINDBERG, 28 del, kaffeservis, porslin, "Adam", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Hugo Kejerfors
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SOPPSLEV, silver, EJB 1861, vikt inkl trähandtag ca 112 g
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
BO BESKOW, (1906-1989), blandteknik, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 2,8 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 SEK
 PAUL HOFF, skulptur, stengods, "Stor knipa", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, gulmetall, sk Strindbergslampa, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, mässing, Vallonmässing, 1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering300 SEK
SKJORTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 6,3 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, 1 par tekoppar med fat, porslin, "Je t'aime/Golden Sun", Bing & Gröndahl
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.35 ct enligt gravyr
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SMYCKEN, 18k guld, tot vikt ca 11,2 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
SERVISPORSLIN, 4 del, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
KNIV, 1900-tal
KNIV, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, ur serien "Lilla Skansen", Gustavsberg
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
AINA STENBERG, 6 del, servisporslin, "Tomtejul", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LEKSAKSBIL, plåt, Arnold, Made in Germany U.S Zone, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
DEKORORNAMENT, bronserat dörröverstycke, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MINIATYR, horn, ölgås med slev, 1900-tal, otydligt monogramsignerad möjligen LL
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 SEK
TESAMOVAR, nysilver, sannolikt sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BLOMBORD, Carl Larsson-stil, 1900-talets första hälft
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING SILVERSMYCKEN, bla 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
NINA JOBS, klädhängare, ask, "Loop", Gärsnäs
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 5 st, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, med opaler och pärlor, vikt ca 2,3 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
BERTIL VALLIEN, 6 st, champagneglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
SOFFBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4,8 g
RING, 18k guld, vikt ca 4,8 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
HERRARMBANDSUR, stål, Alprosa, Incabloc, 1900-talet mitt
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
HÖGTRYCKSTVÄTT, Kärcher, K5.85, 2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
HERRBETJÄNT, Italien, 1900-talets mitt
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
WÄSTBERG, taklampa, "W171 alma", samtida
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
COLLIER, 18k guld, x-länk med stav, vikt ca 55,2 g
Slutpris30 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
BURBERRYS, 2 st, scarfs, siden, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK