LISA LARSON, figur, stengods, "Stora katten", ur serien "Jura", Gustavsberg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, lejon midi, ur serien "Afrika", Gustavsberg
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
SÅSSLEV, silver, svenska stämplar 1852, andtag av svärtat trä, vikt ca 27 g
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
BRICKBORD, jugend, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KNOPPBRÄDA, furu, allmoge, sannolikt 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ARNE JACOBSEN, stol, "Sjuan", för Fritz Hansen, år 1999
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
SERVISGLAS, 13 del, glas, "Antik", Reijmyre glasbruk, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
BÄLGKAMERA, Rapid Aplanat, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SILVERFÖREMÅL, 4 delar, silver, Norge, 1900-tal, total vikt ca 75 g
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, kromad metall och brun textil, 1970-/80-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
TEKANNA OCH GRÄDDKANNA, porslin, "Grand", Arthur Percy, Gefle
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, blått glas, 1900-talets mitt
Slutpris1 800 SEK
Värdering700 SEK
GALLERSKÅL MED FAT, porslin, Kina, 1800-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ROCK, herr, mocka/fårskinn, 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TOVE ADMAN, bords-/vägglampa, betong, "Lysmask", Fafner, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
GULDFÖREMÅL, 4 delar, 18k guld, total vikt ca 6,1 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
RINGAR, 3 st, 18k guld, total vikt ca 7,7 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 2,9
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
BARPALLAR, 1 par, industristil, samtida
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 5,4 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
AFFISCH, efter John Judkins, motiv av Bob Dylan
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering700 SEK
BRICKA, porslin och vitmetall, Rörstrand, Östberg & Lenhardtsons Aktiebolag, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
TERRIN MED LOCK, keramik, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SLIPSNÅL, 18k guld, vikt ca 4,9 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, silver, GAB Stockholm bla 1974, tot vikt inkl knivar ca 2 688 g
Slutpris9 600 SEK
Värdering8 000 SEK
VAS, kristall, Rejmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, 1 par stolar, "Belleville", för Vitra, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
COLLIER, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 8,4 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
SNURRSTOLAR, 1 par, sannolikt 1970-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
OIDENTIFIERAD KOSNTNÄR, 4 st, bla olja på duk, 1900-talets andra hälft, signerade M Stening
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HASSELBLAD, lådkamera, "Svenska Express", 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
MATBORD, lackerad metall, 2000-tal, skiva av laminat
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKROSETT, skuret och bemålat trä, 1800-/1900-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 4 par, bla. Sporron, 1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
RELIEF/SKÖLD, gjutjärn, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAVLA, del av tapet, sannolikt 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1900-talets andra hälft, osignerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SERVISPORSLIN, 5 del, keramik, "Gille", Höganäs, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, monogramsignerad JF
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PÄRLCOLLIER, 2 st, odlade pärlor, silverlås, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
LOCKBURK OCH VAS, keramik, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, metall, 1950-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK