GOLVLAMPOR, 1 par, trä och metall, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BOKBAND, 12 vol, Selma Lagerlöf, Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1947
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
NALLE, 1900-talets mitt, större modell
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD, vitlackerat, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BARSKÅP, 1920/30-tal
BARSKÅP, 1920/30-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
HÄNGE, 18k guld, GD & Co 1928, med ametist och orientpärlor, tot vikt ca 3,2 g
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
KAMERA, Zeiss Ikon, Ikoflex, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER, 5 st, bla malakit och emaljarbete, 1900-tales andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, 1950-/60-tal
BYRÅ, 1950-/60-tal
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
HÄNGEN, 3 st, 18k guld, med färgade stenar, tot vikt ca 3,2 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
BARSTOLAR, 3 st, Lammhults, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGHYLLA, lackerad metall, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
DUKAR, 9 st, linnedamast, mestadels 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stol, "DCM", Vitra, nutida
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 2000-tal
FÅTÖLJER, 1 par, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
FÅTÖLJ, 1940-tal
FÅTÖLJ, 1940-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
FISKGRYTA, större modell, koppar, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
PHILIPPE STARCK, barnkarmstol, "Lou Lou Ghost chair", Kartell, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
BESTICK, silver, 12-delar, 1800/1900-tal, total vikt 411 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
SIDEBOARD, teak, 1950-/60-tal
SIDEBOARD, teak, 1950-/60-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 SEK
PHILIPPE STARCK, matbord, Kartell, 1900-/2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
LOUNGEFÅTÖLJ, Offecct, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
TAKLAMPA, koppar, 1800-/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SMYCKESGRANITYR, 4 delar, bärnsten, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
DUKAR, 9 st, linnedamast, bla med knypplad kant, olika storlekar bla ca 140 x 200 cm
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
ERIK REIMHULT, skulptur, metall, gjuten signatur
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ERIK REIMHULT (1915–1999), skulptur, snidat trä, signerad och daterad 54
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE, med kedja, 18k vitguld, med briljantslippad diamant, total vikt ca 6 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
SAMLING ARMBANDSUR, dam, 1900-talets mitt och andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
PETER DAHL (1934-2019), färglitografi, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
ANDREAU WORLD, fåtölj "Alya", 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 14 del, mockaservis, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med vita stenar,  vikt ca 5 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 7 del, uppläggningsfat och såsskål, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 27 del, teservis, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, servisporslin, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 st assietter, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 st mattallrikar, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 st förrättstallrikar, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 000 SEK
RING OCH HÄNGE, 18k guld, sannolikt med aquamariner, total vikt ca 8,4 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SKÅL, lergods, 1800-tal, större modell
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
SNURRFÅTÖLJ, HÅG, "Sideways", 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KARMSTOL, "Åkerblomstolen", Gunnar Eklöf, AB Nässjö stolfabrik, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad, 1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK