VÄGGVIRTINSKÅP, orientaliskt, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla örhängen, collier, broscher, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DOSA, silver, Ryssland, 1900-talets första hälft, vikt ca 102 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 SEK
FICKURSSTÄLL, 2 st, mässingsplåt och glas, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, vas, glas och mässing, "Flask", Firma Svenskt Tenn
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutjärn och glas, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, porslin och metall, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SKÅP, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 200 SEK
HELENE TIEDERMANN, 1 par fåtöljer, "Flora High", Jonas Ihreborn, nutida
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
KABINVÄSKA, Rimowa, 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
BERTIL BULL HEDLUND (1893-1950), etsning, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
FICKUR, silver, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VAS, glas, Ture Berglund, Stockholms Glasbruk, Skansen, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SERVISGLAS, 16 del, modell Helga, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ERIKA LAGERBIELKE, karaff med porpp, glas, "Intermezzo", Orrefors
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
FREDRIK MATTSON, taklampa, "Bloom", Zero, 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
AFFISCH, "Visit France Paris Use the trains an motor coaches of the French national railroads", sannolikt 1950-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, golvlampa, "Birdie", Foscarini, Italien, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
BLÅSLAMPA, mässing, Sievert Original, 2 lit
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, 18k guld, Stockholm 1960, vikt ca 24,5 g
Slutpris15 000 SEK
Värdering12 000 - 14 000 SEK
GUNGSTOL, Thonetstil, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
LAMPSKÄRM, "Unikko", Marimekko, Finland
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, MGAB 1987, vikt ca 4,8 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
THAGE NORDHOLM (1927-1990), olja på duk, signerad
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
SIDOBORD, art déco, 1900-talets första hälft
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4,5 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 500 SEK
FERMOB, trädgårdsmöbel, för barn, i form av hus, samtida
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
TRÄDGÅRDSSLANG, Gardena, 35 m, vägghängd
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
HALSKEDJA OCH 6 HÄNGEN, silver, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering3 000 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, Broström, 1866, tot vikt ca 235 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
MATSERVIS, 24 del, porslin, "Casa Azul", Villeroy & Boch
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 1,3 g
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
FÅTÖLJ, Conform, 2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 5 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
MATS HÖJER, olja på pannå, monogramsignerad ch daterad 77 samt signerad à tergo
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
STOLAR, 3 st, "Stocka", Stockaryd, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, England, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VAS, keramik, sannolikt Tilgman, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, mässing och marmor, Watt & Veke, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
VASER, 7st, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGLAMPETT, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, pansarlänk, vikt ca 30,2 g
Slutpris17 500 SEK
Värdering16 000 SEK
HEE WELLING, 4 st stolar, "About a Chair", HAY, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
KARL LAINE, hänge med halsring, sterlingsilver och bergskristall, signerad KL, Finland
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK