BOKHYLLA / SIDEBOARD, björk, 1930-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
ARMBANDSUR, MANSCHETTKNAPPAR OCH FICKURSFODRAL, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KOPPARSTICK, karta, "Les Isles Britanniques", 1700-/1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
GUNNAR NYLUND, 3 del, chamotte, Rörstrand, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, blandteknik, signerad Dimon G, nutida
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, efter Jenny Nyström, Kalmar läns museum
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
LYKTA, porslin, efter Jenny Nyström, Kalmar läns museum
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, efter Jenny Nyström, Kalmar läns museum
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
FIGURIN, porslin, efter Jenny Nyström, Kalmar läns museum
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
FIGURINER, 5 st, porslin, efter Jenny Nyström, Kalmar läns museum
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 SEK
VÄGGRELIEF, brons, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
JASPER MORRISON, taklampa, "Glo-Ball", Flos, Italien, samtida
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
MÅTT, 7 st, mässing, 1800-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
HENNING HOUGAARD (1922-1995), olja på duk, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
HAY, soffbord/sidobord, "Bella", samtida
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, "Waldemarsudde", Gustavsberg
Slutpris950 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, 18k guld, med berlocker, tot vikt ca 9,4 g
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 SEK
ELSA STACKELBERG, soffa, aluminium, Fri Form
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
ELSA STACKELBERG, soffa, aluminium, Fri Form, 1900-/2000-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
FICKUR, 14k guld, Longines, tot vikt ca 77 g
Slutpris5 600 SEK
Värdering5 000 SEK
COLLIER, 18k guld, Gelander 1976, vikt ca 41,8 g
Slutpris21 000 SEK
Värdering20 000 SEK
KOPPARSTICK, 1700-/1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, plåt, sk "torparlampa", 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1930-/40-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
RESEGRAMMOFON, His Masters Voice, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, marmor, möjligen Carl-Arne Breger, 1970-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
HARRI KOSKINEN, bordslampa, glas, "Block Lamp", Design House, Stockholm
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
BROSCH OCH RING, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 3,8 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
HANDSKAR, 9 par, 1800-/1900-tal, bla Vallier, Grieder
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 6,8 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
JANE WÅHLSTEDT (1917-2009), väggfat, lergods, Jani, 1900-talets andra hälft, signerat
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
BURKAR, 3 st, stengods och porslin, Arabia samt Marianne Westman Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 3 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
EDWARD LINDHAL, figur, stengods, uggla, Gustavsberg
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LARS TORNØE, 10 st väggkrokar, aluminium, "The Dots Metal", Muuto
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
MATSTOLAR, 10 st, körsbär, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
MATBORD, 1900-/2000-tal, tot längd ca 300 cm
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
PHILIP VON SCHANTZ, färglitografi, signerad och numrerad 88/100
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK
FREDRIK MATTSON, 4 st stolar, "Neo Lite", Materia, 2015
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
TVÄRFLÖJT, Pearl Flute, modell NC-96S, Japan, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
SKEPPSUR OCH BAROMETER, mässing, bla Barigo, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA-108", Vitra, samtida
Slutpris1 800 SEK
Värdering4 000 SEK
FIOL, med stråke och fodral, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
RING OCH ARMBAND, 2 del, förgyllt silver med granater, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK