TRÄDGÅRDSBORD, metall, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
LJUSKRONA, Hagamodell, 1900-talets första hälft, större modell
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
BOKBAND, 12 vol, Skrifter av Selma Lagerlöf, Albert Bonniers Förlag Stockholm 1948
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ROTTINGKORG, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BESTICK, 12 del, silver, GAB bla 1907, tot vikt ca 245 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
PALL, industrimodell, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGKLOCKA, mässing, 1900-tal
VÄGGKLOCKA, mässing, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TRYMÅBORD, NK Nordiska Kompaniet, 1930-/40-tal
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
TELEFON, "Kobra", Ericofon, LM, Ericson, 1960-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 7 st, mässing och malm, bla Metallslöjden Gusum, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
CATHARINA GÖTH (född 1957), färglitografi, signerad och numrerad 226/299
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKÅL, BÄGARE OCH FAT, silver, tot vikt ca 168 g
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
TAKLAMPA, mässing och textil, 1960-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 SEK
MONICA BACKSTRÖM, 3 st, skulpturer, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 1 par ljusstakar, porslin, "Musselmalet", nr 1/1138
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Tordai Szekely, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
HERRBETJÄNT, FR Italien, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
BORDSGAFFLAR, 8 st, silver, GAB Stockholm bla 1907, tot vikt ca 305 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
SIGNE HYTTE, vägglampa, "Journey SHY1", för &tradition, samtida
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
RON ARAD, 3 st stolar, "Tom Vac", Vitra, 2006
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
RON ARAD, 4 st stolar, "Tom Vac", Vitra, 2006
Slutpris1 400 SEK
Värdering3 000 SEK
TAKLAMPA, patinerad metall och glas, sannolikt 1920-/30-tal, större modell
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
SKOMAKARLAMPA, porslin, Frankrike, 1900-/2000-tal, diameter 33 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 SEK
JOHAN OSSIAN ANDERSSON (1889-1975), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, HAY, 2000-tal
SIDOBORD, HAY, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
SKÅL, silver, MEMA, 1900-talets första hälft, vikt ca 532 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
TAKLYKTOR, 5 st, blyglas, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PASTEJFORM, keramik, Höganäs, 1800-/1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, möjligen Chambert Norrköping, 1930-/40-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
TOALETTBORD, möjligen Chambert Norrköping, 1930-/40-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
SÄNGBORD, 1 par, möjligen Chambert Norrköping, 1930-/40-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
TABURETT, möjligen Chambert Norrköping, 1930-/40-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
TUBKIKARE, 12-36 x 50, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SERVISDELAR, 30 del, glas, Pukeberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
STEGE, trä, sannolikt 1920-/30-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
ULLA PROCOPÉ, 6 st djupa tallrikar, porslin, "Valencia", Arabia, Finland, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
ELSA STACKELBERG, bord / brickbord, trä, Fri Form
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
ELSA STACKELBERG, solsäng, trä, Fri Form, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK