TAKPLAFONDER, 2 st, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol "Oxford", Fritz Hansen
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
PIEDESTALER, 1 par, målat gjutjärn, 1900-talets början
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
BÄNK, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
KANDELABRAR, 1 par, förgylld brons, 1800-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
BOLIA, sittbänk, "Posea", 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
ASTRID AAGESEN, lockpokal, Helsingborg, sannolikt 1930-tal
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK
KARL-ERIK EKSELIUS, matbord, 1950-/60-tal
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, vägglampa, Luxus, 1950-/60-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
OLLE ALBERIUS, ytterfoder, glas, "Flora", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KESHAN, orientmatta, ca 380 x 280 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering7 000 SEK
FIGUR OCH MINIATYRBURK, brons, 1900-tal, bl a Daniel Møller
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, keramik, "Tellus", Bo Fajans, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGSKÅP, 1800-tal, målat, med vitrin
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
JOSEF FRANK, 1 par, hissgardiner, "Drinks'', Firma Svenskt Tenn
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
SIDEBOARD/BOKHYLLA, 1940-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, otydligt signerad och daterad 95
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
JENS FAGER, taklampa, "White", Zero, formgiven 2016
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
MAHAL, orientmatta, ca 312 x 216 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering8 000 SEK
TIMO SARPANEVA, 3 st ljusstakar "Festivo", Iittala
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
TIMO SARPANEVA, 4 st ljusstakar "Festivo", Iittala
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, 1930-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
LOCKURNA, keramik, Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KOPPARKITTEL, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, "Elements", Note Design Studios, Zero
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 47 del, nysilver, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
ALVAR AALTO, vas, glas, "Savoy", Iittala, Finland
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
HALLMÖBEL, 1950-/60-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag", golvlampor 1 par, för Rubn
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
KAFFESKEDAR SAMT BARNSKED, 19 del, silver, sachsisk modell, tot vikt ca 300 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
BESTICK, silver, olika modeller, tot ca 208 g
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
MATTOR, 2 st, Pappelina, 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, "Chorus 22", Blond Belysning
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ÅNGMASKIN, Wilesco, med originalkartong
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SKEDAR, 5 st, silver, 1800-tal, tot vikt ca 161 g
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
POKAL, silver, CG Hallberg, Stockholm, vikt 113 g
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
MARIANNE WESTMAN, serveringsfat, "Picknick", Rörstrand
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
ALVAR ALTO OCH BENGT EDENFALK, vaser, 2 st, glas, IIttala och Skruf, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TALLRIKAR, 6 st, "Rätt mat hela dan", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SERVERINGSFAT, benporslin, "Ecclesial", Gustavsberg, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BOJAN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
SKÅL, sannolikt Coquille Flygsfors, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SAFTSERVIS, 8 del, glas, Johansfors, möjligen Bengt Orup, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SARA LARSSON, 2 st "Happy/Stool", pallar, A2 Design Studio
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK