YTTERFODER, 3 st, porslin, "Liljekonvalj", Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
YTTERFODER, 1 par, porslin, "Empire", Waldemarsudde, Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SOPPTERRIN, porslin, "Blue Willow", sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
PER CEDERBANK, blandteknik, signerad
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 6 del, porslin, "Blå Blomst"
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, lockurna, porslin, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, med diamanter, tot vikt ca 4,9 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, mässing, i form av änglar
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HEE WELLING, stol, "About a chair", HAY
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
COLLIER, 18k guld, med sju diamanter, tot vikt ca 22,5 g
Slutpris8 100 SEK
Värdering9 500 SEK
VITRINSKÅP, 1930-/40-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
YRJÖ EDELMANN, färglitografi, signerad och numrerad 122/375
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, pastell, 1900-tal, otydligt signerad
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 SEK
CARL HARRY STÅLHANE, miniatyrvas, stengods, Rörstrand, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 4,6 g
Slutpris1 550 SEK
Värdering2 000 SEK
COASTERS, 6 st, sterlingsilver, stämplar Asahi, orientaliska, tot vikt ca 141 g
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
BURK, sterlingsilver, sannolikt Danmark 1950-/60-tal, vikt ca 111 g
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER, Tibet, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ROLF BERG, 4 st ljuslyktor, keramik, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1900-talets mitt
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
ANDREAS ENGESVIK, soffa, "Gather", Edsbyn, 2000-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
KNIV, Marttiini Rovaniemi
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
RINGAR, 2 st, silver, med ametister
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER, sten, silverlås
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutjärn, Kosmos Brenner, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
CARL HARRY STÅLHANE, miniatyrvaser, 2 st, stengods
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
LASSE ÅBERG, färglitografi, signerad och numrerad 86/200
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
BØRGE MOGENSEN, karmstol, "J42", HAY, Danmark
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
TISSOT, 18k guld, herrarmbandsur, "Seastar Seven"
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 500 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKLAMPA, Swedish grace , 1930-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
BERTJAN POT, bordslampa, "Pion Large", Wrong London, HAY
Slutpris300 SEK
Värdering1 500 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, manglad kedjelänk, vikt ca 4,9 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
BJÖRN SKOGH, skulptur, sten med silverdekor, Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MATBORD, "Norden", Ikea, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
KELIM, vävd matta, ca 292x206 cm
Slutpris7 600 SEK
Värdering5 000 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 6,4 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, 1900-talets början
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
ALLIANSRING, 18k guld, med fem diamanter, tot vikt ca 3,4 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
VATTENTUNNA, koppar, 1800-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
BYRÅ, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt, skiva av kolmårdsmarmor
Slutpris750 SEK
Värdering1 800 SEK
FICKUR, 4 st, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LONGINES, 18k guld, fickur, dam, tot vikt 37 g
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 SEK
GOLVUR, Karl Johan, björk, 1800-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage 450", Louis Poulsen, Danmark, 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 800 SEK
ARMBAND, 18k guld, manglad kedjelänk, vikt ca 17 g
Slutpris6 200 SEK
Värdering7 000 SEK
GOLVUR, England, 1800-tal, urtavlan märkt Joseph Cobham
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK