STOLAR, 6 st, "Blitz" design Carlo Bimbi & Paolo Romoli, Segis, Italien, 1900-/2000-tal
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 18k vitguld, med solitär briljantslipad diamant ca 0,15 ct, vikt ca 1,9 g
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
GUNNAR NYLUND, 2 st vaser, porslin, "Eterna", Rörstrand
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
JOHANNES FOERSOM OCH PETER HIORT-LORENZEN, karmstol, "Partner / EJ-70", tillverkad av Erik Jørgensen, Danmark
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k vitguld, diamant, tot vikt ca 4,7 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
STOLAR, 6 st, Mitab, 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
SLAGBORD, furu, 1970-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
FLEISCHMANN, tågbana med flera lok, vagnar, räls, hus mm
Slutpris5 200 SEK
Värdering4 000 SEK
SERVISPORSLIN, del, "Vinranka", Arthur Percy, Gefle, 1900-talets första hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering500 SEK
SERVISPORSLIN, 25 del, "Vinranka", Arthur Percy, Gefle, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 85 del, porslin, Hackefors, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
ADVENTSLJUSSTAKE, trä, allmoge, 1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
SALT- OCH PEPPARKVARN, 1 par, bemålat trä, i form av fyrar, Haller design, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
LOUISE HEDERSTRÖM, avlastningsbord, "Minnie May Wood", Maze, samtida
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
KNUT HANQVIST, pastell, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
TOVE ADMAN OCH HANS EDBLAD, bordslampa, betong, Fafner, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, mässing, jugend, 1900-talets början
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
RING, med pavéinfattade diamanter tot ca 2.80 ct
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 2,5 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
KANDELABER, mässing, Metallslöjden Gusum, 1983
Slutpris500 SEK
Värdering200 SEK
MARIO BARBAGLIA & MARCO COLOMBO, skrivbordslampa, "Dove", PAF, Milano, Italien,
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SIDEBOARD, 1940-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
KARMSTOL, rotting, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OLAV ELDØY, bänk, "Marino", Källemo, Norge, 1998
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
TAKKRONA, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
DAMEJEANNE, större modell, brunt glas, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3 g
Slutpris700 SEK
Värdering700 SEK
OLAV ELDØY, bänk, "Marino", Källemo, 1998
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
FÅTÖLJ, "Box", 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
STOLAR, 1 par, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OTTE SKÖLD, träsnitt, osignerad
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
SITTPUFFAR, 1 par, EFG, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
KORKSKRUVR, 5 st, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
HANDDUKAR, 8 st, hellinne, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
HANDDUKAR, 16 st, hellinne, 1900-talets mitt
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
TAKAMPEL, brons, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 500 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,9 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
BRICKA, 1930-/40-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VERNER PANTON, 1 par taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Vitrin", nr 12, Gustavsberg
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SITTPUFFAR, 1 par, Johanson design, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
FIGURIN, parian, "Ekot", Gustavsberg
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, tot vikt 4,7 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
SOFFA, Fogia, samtida, tresits
Slutpris1 200 SEK
Värdering3 000 SEK