VINKYLARE, tenn, svenska stämplar 1936
Slutpris350 SEK
Värdering200 SEK
SILVER, 12 del, 1900-tal, vikt ca 280 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, 2000-tal, trä
SIDOBORD, 2000-tal, trä
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
FIGURINER, 6 st, porslin, Bing & Gröndahl och Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARMBANDSUR, 2 st, Certina DS-2 samt Hellas, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ARMBAND OCH HÄNGE, silver, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KIKARE, 2 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, glas, 1960-/70-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par snarlika, Jacob Zeilon för Klaessons möbler, Fjugesta, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
MATSERVIS, 41 del, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
KAFFESERVIS, 32 del, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
SKULPTUR, Michelin, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
TOKUJIN YOSHIOKA, bordslampa, "Planet", Kartell
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
 NANNY STILL, lykta, glas "Apollo", Riihimäen Lasi, 1970-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SERVISPORSLIN, 27 del, "Grön Anna", Rörstrand
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
RINGAR OCH ÖRHÄNGEN, 1 par, Sägen, sterlingsilver/mässing, återvunnet porslin
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TRÄSTEGE, 1900-tal, Bröderna Lindstrand, Göteborg
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, kristall, Ove Sandeberg, Kosta
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TOM DIXON, taklampa, "MELT", rökfärgad
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
INGA SEMPÉ, bordslampa "Matin", HAY, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors, 1960-/70-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
VAS, keramik, Carstens, Tönnieshof, Tyskland, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, barpall, "Pirkka", Artek, Finland 2014
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
FATBOY, "Edison the Grand", golvlampa, för utomhusbruk
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPOR, 2 st, mässing, tidigt 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
WILLIAM GRAY, oljemålning, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
ÅKE AXELSSON, fåtölj "Neptunus", galleristolen
Slutpris950 SEK
Värdering700 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, oljemålning, otydligt signerad
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SMYCKEN, 1800-/1900-tal, bla collier med markasiter
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
PER CEDERBANK, 1 par, blandteknik, signerade
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, svart metall, 2000-tal, kupa av glas
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
EERO AARNIO, bordslampa, "Swan", Finland
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH 4/3", Louis Poulsen
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
LJUSSTAKAR, 3 par, mässing, Gusum Mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, taklampa, modell 532, Markaryd
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, figur, "Elephant", Vitra
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
SILVERBESTICK, bl a kaffeskedar och punschmuggar, tot vikt ca 439 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
EVA BOSTRÖM, färglitografi, signerad och numrerad 23/250
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LUKTDOSA, sterlingsilver, svenska stämplar, vikt ca 38 g
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
INGA SEMPÉ, taklampa, "W103" Rail Lamp, Wästberg, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK