JEAN PROUVÉ, karmstol, Fauteuil Direction, Vitra, 2022
Slutpris10 500 SEK
Värdering12 000 SEK
BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, Tingströms Valdemarsvik, Bra Bohag, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
CAFÉSTOLAR, 11 st, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
KORTHÅLLARE, 1 par, porslin, "Musselmalet", nr 1/470, Royal Copenhagen
Slutpris850 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL, silver, 1907, vikt ca 240 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 SEK
GOLVLAMPA, efter "Arco", sannolikt Italien 1970-/80-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
SNAPSGLAS, 6 st, silver, MGAB, bla 1946, tot vikt ca 384 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, screentryck, otydligt signerad, daterad 2003
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, större modell
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
SOFFBORD, 4 del, sannolikt Italien, 1970-/80-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
TERRIN MED LOCK, tenn, sannolikt 1800-tal eller äldre
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, Beluch, ca 292 x 197 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
DAMSKRIVBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, barock, 1600-/1700-tal, sannolikt Sydeuropa
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
BOJAN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
SOFFA, Karl Johan, björk, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BRUNO MATHSSON, "Eva", karmstol, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
KURT NYSTRÖM, oljemålning, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering1 500 SEK
SOFFBORD, 1920-/30-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
RING, 18k vitguld, med smaragder tot ca 0.22 ct och diamanter tot ca 0.40 ct
Slutpris5 600 SEK
Värdering7 000 SEK
CEASAR STOFFI OCH FRITZ NAGEL, ljusstakar, 2 st, kromad metall, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, 1960-/70-tal
Slutpris350 SEK
Värdering200 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, 1950-/60-tal
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Metallslöjden Gusum, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering200 SEK
BORDSLAMPA, 1930-/40-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GUSTAF ELGENSTIERNA, 9 vol, "Den introducerade svenska adelns ättartavlor"
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, sk Strindbergslampor, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOL, 1940-tal, bok
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k guld, tot vikt ca 4,5 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
BÖRGE LINDAU OCH BO LINDECRANTZ, golvlampa, "Zero", 1980-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HARRY ALLEN, väggkrok/hylla, "Areaware Offer Hand Hook", formgiven 2004
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
MARCANTONIO RAIMONDI MALERBA, bordslampa, Saletti
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
HARRY ALLEN, väggkrok/hylla, "Areaware C'mere Hand Hook", formgiven 2004
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL OCH TALLRIKAR, 3 del, porslin, Kina, Kanton, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
BÖCKER, 8 st, bla Svenska trähus, Jean Eric Rehn, Svenska Slott och Herrgårdar
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING BESLAG, mestadels mässing, bla 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RÖRSTRAND, teservis, 3 delar, 1960-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSLYKTOR, 1 par, Alvar Aalto collection, Iittala, glas, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 6 st, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BÄNK, allmoge, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
FIGURER, 5 st, trä, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, Kanton, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
FÄLLSTOLAR, 1 par, safarimodell, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK