MIKAEL DAHL (1659-1743), tillskriven, olja på duk, osignerad
Slutpris8 400 SEK
Värdering10 000 SEK
FICKUR, 14k guld, tot vikt ca 78 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris7 600 SEK
Värdering8 000 SEK
MOTORCYKEL, Husqvarna, modell 29, år 1952
Slutpris14 500 SEK
Värdering15 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Tissot Saphir, 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 12,5 gram
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par snarlika, Asea, modell EA1288, 1900-talets mitt
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPA, "Cestita", Santa & Cole
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, Lund 1964
Slutpris6 800 SEK
Värdering6 000 SEK
MARCELLO FANTONI, 5 del, keramik, Italien, 1900-talets mitt
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
JOSEF FRANK, kandelaber, "Vänskapsknuten", Firma Svenskt Tenn
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
PATRICIA URQUIOLA, 1 par, sidobord "Tiers Low Table", Viccarbe, Spanien, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, oljemålning, otydligt signerad
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, Bergo, textil William Morris
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
SELTERGLAS, grönt glas, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
GOLVLAMPA, mässing, art déco, 1920-/30-tal
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
SKRIVBORD, 1800-/1900-tal
SKRIVBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 5 del, vitlackerad aluminium, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SMOKING, herr, Oscar Jacobson, strlk 54
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
FORM US WITH LOVE, takampa, "Ogle", för Ateljé Lyktan, samtida, lackerad metall
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SILVERBESTICK, 18 del, bla kaffeskedar och bakelsetång, tot vikt ca 267 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
COLLIER, 4 st, bärnsten, sannolikt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SVEN OLSSON, skulptur, trä, signerad och daterad -68
Slutpris200 SEK
Värdering2 000 SEK
SKULPTUR, marmor, flicka med vingar
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
GRETHE MEYER, 1 par taklampor, för Menu, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
DESSERTSKEDAR OCH ENTRÉGAFFLAR, 18 del, silver, CG Hallberg Stockholm bla 1965, tot vikt ca 570 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
GALLERIMATTA, Pappelina, ca 70 x 240 cm
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
GALLERIMATTA, Pappelina, ca 70 x 200 cm
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
FÅTÖLJ, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK
BARSTOLAR, 3 st, Homeline, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SIDEBOARD, 1 par, modern formgivning, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅP, renässansstil, 1700-/1800-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 SEK
HANNE KORTEGAARD, matta, samtida, för Linie Design, 200 x 300 cm
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
TIDSKRIFTSHYLLA, Lourens Fisher, modern formgivning
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
MOCKASKEDAR OCH TESKEDAR, silver, olika modeller, vikt ca 300 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
DALAHÄSTAR, 8 st, bla Nusnäs Mora, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
NILS OCH KAJSA STRINNING, hylla, "String", 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
STÅBORD, modern formgivning
STÅBORD, modern formgivning
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
GOLVUR, 1800-tal
GOLVUR, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets mitt, skivor av marmor
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, "Piccola", Foscarini Lumiere
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
BOKHYLLESERIE, 3 del, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSBORD OCH STOL, Fermob, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
JEAN PROUVÉ, karmstol, Fauteuil Direction, Vitra, 2022
Slutpris10 500 SEK
Värdering12 000 SEK