BROSCH, 1800-tal, med mikromosaik
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFA, 1900-talets början, rödmålat trä
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
VÄGGKROKAR, 10 st, "Mama", formgiven av Jonas Bergfeldt, Essem Design
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
LODENKAPPA, dam, Salko, Österrike, ull och alpacka
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KJELL ENGMAN (1946-), skulptur, glas, Kosta Boda, signerad
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 6,5 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 5 g
Slutpris2 100 SEK
Värdering2 500 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, Argenta, Gustavsberg
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
CHRISTER SÖÖDER (född ?), färglitografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering700 SEK
RAKSPEGEL, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
SMYCKEN, 3 delar, 1900-tal, silver
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, Kosta, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
KRUS, 4 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HÄNGEN, 4 st, 18 K guld, total vikt ca 5,2 gram
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
SOFFA, rokokostil, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
SPEGEL, House Doctor, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
MARIANNE WESTMAN, smörburk med lock, porslin, "Picknick", Rörstrand
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SITTPUFF, Johanson design, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
RESESKRIVMASKIN, Facit 1601, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k vitguld, med olikslipade diamanter tot ca 0.51 ct
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
SKÅLAR, 3 st, allmoge, trä, sannolikt Dalarna, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
TOULOUSE LAUTREC, utställningsaffisch, Mourlot Paris, tryckt 1954
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
MONICA MULDER, 1 par, taklampor, "Bloom", Pholc, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 6 st, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, Täbriz, ca 295 x 202 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
STOP, 2 st, tenn, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, Oscar och Clothilde, samtida
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
FISKFORM/SILLROST, gjutjärn, 1900-talets mitt, sannolikt Estrid Ericsson & Tore Wretman för Operakällaren
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
TAKAMPEL, aprikostonat glas, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
BROSCH, 18 k guld, år 1946, vikt ca 3,4 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad och daterad -80
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
CAFÉBORD, gjutjärn och marmor, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
ETAGEHYLLA, 18/1900-tal, björk
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR ANDER, 1 par ljusstakar, smide, Ystad Metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, 3 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
GOLVUR, 1800-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering1 500 SEK
FASADLYKTA, större modell, svartmålad plåt, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
SAMLING MÄRKLIN, 3 delar, personvagn "Silver Coins", ellok "E6302", kranvagn 4611
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
GOLVUR, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SYBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK