KARMSTOLAR, 1 par, EFG, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
RYAMATTA, 1960-tal, maskintillverkad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FERRUCCIO LAVIANO, bordslampa, "Bourgie", Kartell
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på duk, signerad
Slutpris4 800 SEK
Värdering7 000 SEK
RING, 18k guld, med lila sten, vikt ca 2,2 g
Slutpris550 SEK
Värdering700 SEK
MATSKEDAR OCH KAFFESKEDAR, 8 del, silver, Danmark, vikt ca 226 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,8 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 800 SEK
BORDSLAMPA, Einar Bäckström, 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
SKEDAR OCH GAFFLAR, 9 del, silver, tot vikt ca 385 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
SERVISPORSLIN, 12 del, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SAMLING LEGO, 2000-tal, ca 10 kg
Slutpris4 000 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 4 st, Skaraborgs Möbelindustri AB, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
KISTA, mindre modell, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BROSCHER, 5 st samt hänge, bla med filigranarbete
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJ, 1970-/80-tal, klädsel av oxblodsfärgat skinn
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RING, sterlingsilver, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering200 SEK
DAMARMBANDSUR, 2 st, Certina och Candino, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0,10 ct, tot vikt ca 1,9 g
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k guld, med fasettslipad sten, tot vikt ca 3,6 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
ARMRING, 18k guld, vikt ca 15,5 g
Slutpris5 600 SEK
Värdering6 000 SEK
GARDINLÄNGDER, 1 par, "Stugrabatt", Gocken Jobs, Jobs Handtryck, Leksand
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 SEK
FAT OCH TERRIN, 5 del, tenn, bl a 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VASER, 2 st, glas, bla Bertil Vallien, Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
BAKELSEGAFFLAR, 12 st, silver, tot vikt ca 244 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
COLLIER, ARMBAND OCH BROSCH, 1900-talets första hälft, med granater
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
RING, 18k guld, med 14 mindre diamanter, tot vikt ca 2,4 g
Slutpris850 SEK
Värdering900 SEK
MOCKASKEDAR, 13 st, silver, tot vikt ca 103 g
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
SKÅL OCH SKÅLFAT, 3 del, lergods, Törngrens Krukmakeri (grundat 1789), Falkenberg, bla 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GUNNEL FRIEBERG (1919-2010), etsning, signerad och daterad -59
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld och vitguld, med mindre briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,6 g
Slutpris800 SEK
Värdering900 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ALDO LONDI, figur, keramik, 1960-/70-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa "PH 5", Louis Poulsen
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
TOM DIXON, taklampa, "MELT", kromfärgad
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
JOSEFINA HOLMLUND (1827-1905), olja på pannå, signerad
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
ARBETSBÄNK, 1900-talets mitt
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
BROSCH, silver, med pärlemo, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 102 del, silver, tot vikt exkl knivar 1 850 g
Slutpris7 000 SEK
Värdering10 000 SEK
BYRÅ, sengustaviansk, 1700-/1800-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK
BOKSNURRA, England, 1900-talets första hälft
Slutpris4 400 SEK
Värdering1 500 SEK
DAVID WALLIN (1876-1957), olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FOTPALL, 1900-/2000-tal, klädsel i mönstret "Hydrangea Bird" från GP & Baker
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
HÖRNSOFFA, 1900-/2000-tal, klädsel i mönstret "Hydrangea Bird" från GP & Baker
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
SKJORTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, vikt ca 2,4 g
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
IVAN JORDELL (1901-1965), olja på pannå, signerad
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
GAM FRATESI, TS bord, GUBI, 2000-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
SLEV OCH SKINKGAFFEL, silver, gammeldansk modell, vikt ca 144 g
Slutpris650 SEK
Värdering350 SEK
SOCKERSKÅL, nysilver, empirestil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK