RING, 23k guld, vikt ca 5 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 500 SEK
VAS, keramik, Anna-Lisa Thomson, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
FIGUR, lergods, 1900-talts slut
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, möjligen Carl Fagerlund Orrefors, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 6 st loungestolar, "DCM", Vitra
Slutpris9 000 SEK
Värdering12 000 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1950-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
GALLERIMATTA, Pappelina, 60 x 200 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
EMALJTAVLA, 1900-talets andra hälft, större format
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
BLOMBORD, omkring 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
RINGAR, 2 st, 18k vitguld, tot vikt ca 9 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 500 SEK
FICKUR MED KEDJA, dam, silver
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, mässing och kristall, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GEORGES POINT, färglitografi, mått ca 58x58 cm
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
CARL HARRY STÅLHANE, skål, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKE OCH KANDELABER, mässing, sannolikt Metallslöjden Gusum, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
SÅSSLEV OCH SKED, silver, GAB, tot vikt ca 68 g
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 4 st, "Adam", Stig Lindberg, Gustavsberg
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
KANDELABER, smide och mässing, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
RING, 18k vitguld, med vit sten, vikt ca 2,9 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,7 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
ÖLGLAS, 8 st, glas, Henning Koppel Orrefors
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
STIG LINDBERG, smörask, porslin, "Berså", Gustavsberg
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
STIG LINDBERG, 8 del, servisporslin, "Berså", Gustavsberg
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK
KAJSA & NILS STRINNING, skrivhylla och skåp, String, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
LISA LARSON, fat, porslin, "Stim", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
HALLMÖBEL, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
TIMO SARPANEVA, 3 st ljusstakar "Festivo", Iittala
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPSFOT, sk Strindbergslampa, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,4 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1800-/1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
BERGÈRE, Louis XIV-stil, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
CHIFFONJÉ, 1800-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
MATTA, Gitt Grännsjö-Carlsson, rölakan, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SIDOBORD, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
BAKELSESPADE, silver, Danmark, vikt 111 g
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
VEDKORG, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
ARTUR LINDQVIST, 1 par trädgårdsstolar "A2", Grythyttan, 1900-talets mitt
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
HERRBETJÄNT, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
ARTUR LINDQVIST, 3 del trädgårdsmöbler, Grythyttan, 1900-talets mitt
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, Frankrike, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris5 200 SEK
Värdering6 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, EFG, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
RYAMATTA, 1960-tal, maskintillverkad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FERRUCCIO LAVIANO, bordslampa, "Bourgie", Kartell
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på duk, signerad
Slutpris4 800 SEK
Värdering7 000 SEK
RING, 18k guld, med lila sten, vikt ca 2,2 g
Slutpris550 SEK
Värdering700 SEK
MATSKEDAR OCH KAFFESKEDAR, 8 del, silver, Danmark, vikt ca 226 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,8 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 800 SEK