VERNER PANTON, taklampa, "Topan vp6",  &Tradition, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SKÅLFAT, Kolmårdsmarmor, 1900-talets mitt
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 SEK
ARNE JACOBSEN, stol, "Droppen", formgiven 1958 för SAS Royal Hotel, Fritz Hansen, samtida
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
VÄGGKROKAR, 10 st, "Mama", formgiven av Jonas Bergfeldt, Essem Design
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
SPEGELBYRÅ, 1800-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering1 500 SEK
SÄKERHETSSKÅP, Diplomat OD 530
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
FOTOGENLAMPOR SAMT VÄGGLAMPETT, 1900-talets början
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 SEK
HANDDUKAR, 19 st snarlika, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
PUNSCHMUGGAR OCH SUPKOPPAR, 12 del, silver, tot vikt ca 351 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 SEK
DALAHÄST, skuret och bemålat trä, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, väggrelief, stengods, Gustavsberg
Slutpris500 SEK
Värdering700 SEK
LISA LARSON, figur, "Adam", stengods, Gustavsberg
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering700 SEK
LISA LARSON, figur , "Gustav", ur serien Sekelskiftet, Gustavsberg
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 SEK
LISA LARSON, relief, stengods, Gustavsberg
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, ljusstake, stjärngosse, ur serien "Advent", Gustavsberg.
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
KNAPPDRAGSPEL, Hagströms, "Granesso", 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
PALLAR, 1 par, Johanson Design, samtida
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
EDVARD LINDAHL, figur, stengods, Gustavsberg
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, Front Design, "Fog", Zero Interiör, 2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, 18k guld, svenska stämplar Ahrenbecks 1991, med briljantslipade diamanter tot ca 0,42 ct, tot vikt ca 4 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BESTICK, 33 del, rostfritt stål och teak, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
DAVID GECKELER, 1 par barstolar, "Nerd", Muuto, formgiven 2012
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampa "Tratten" mini, Örsjö belysning
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, "Caramba", Kosta
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
STIG LINDBERG, karott med lock, stengods, "Terma", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BLOMKRUKA, polerad mässing, Monica Förster, Skultuna
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
SACCOSÄCK, Fatboy
SACCOSÄCK, Fatboy
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-/2000-tal
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
HATTASK, 1900-talets mitt
HATTASK, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
BORDSLAMPA, Asea, 1900-talets mitt
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGE MED KEDJA, Skultuna Bruk
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BARPALLAR, 3 st, SA-Möbler, "A-serien"
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BERNDT WENNSTRÖM (FÖDD 1945), litografi, komposition
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
OLOF WALFRID NILSSON (1868-1956), olja på duk, signerad och daterad 1934
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPSFOT, keramik, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LEKSAKER, 2 st, plåt, 1900-talets mitt, bl a Tyskland
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SACCOSÄCK, Fatboy
SACCOSÄCK, Fatboy
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
NILS STRINNING, vägghylla, "String Pocket", String
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
GEORGE NELSON, taklampa, Nelson Bubble Ball, HAY
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
SPEGEL, "Strap", HAY, samtida
SPEGEL, "Strap", HAY, samtida
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING GRAFISKA BLAD, Lennart Forsberg, Gösta Ehrenberg, Bo Lundberg, KE Häggblad, J Dahl
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK