BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
SKRIVSTOL, ek, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Cinema", Lammhults, formgiven 1994, textil Paul Smith
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SAM HECHT OCH KIM COLIN, golvlampa "W182 Pastille F2", Wästberg, 2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
STIG LINDBERG, "Adam", kaffekoppar med fat, 4 st, benporslin, Gustavsberg, 1950-/60-tal
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, old, silke, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
GUNGSTOL, bambu, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering2 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
SAMLING MODELLBILAR, mestadels Dinky Toys, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
GUSTAF SJÖÖ (1902-1969), olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BARPALLAR, 1 par, Thonetstil, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
BRINGARE, grönt glas, Monica Bratt, Reijmyre
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
SAMLING MODELLBILAR, "Models of the year", Matchbox, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, galleri, old, ca 273 x 99 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPA, majolika, jugend, omkring år 1900
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 SEK
LJUSSTAKAR, 4 st, mässing och malm, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD, teak, 1950-/60-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MÅRTEN CYRÉN OCH JONAS OSSLUND, 6 st, stolar, "Klyka", Miljö Expo, 1900-/2000-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 SEK
THELMA AULIO PAANANEN (Finland/Sverige, född 1931), färglitografi, signerad och daterad 1982
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
EERO AARNIO, stol/figur, "Happy Bird", Magis, samtida
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
PIEDESTAL, trä, Håkan Palm 1990
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BJÖRN TRÄGÅRDH, kanna, glas, Reijmyre glasbruk
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
FIGUR, lergods, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SOFFA, tresits, Furninova, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
VITVINSGLAS, 6 st, kristall, Val Saint Lambert, Belgien, sannolikt 1900-alets första hälft, signerade
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGSPEGLAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering200 SEK
JAN B POSBISIL (1898-1968), olja på duk, signerad
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
MATTA, rölakan, monogramsignerad MJ, ca 200 x 137 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
ETAGEBORD, idegran, sannolikt England, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
ARMBANDSUR, Triwa, "Sort of black chrono", design art fashion Rasmus Storm
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, 1800-talets första hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
MICHAIL SHEVARJOV (1958), akvarell, signerad och daterad 95
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
CHARLES & RAY EAMES, skrivbord, "Eames Desk Unit", för Vitra
Slutpris7 000 SEK
Värdering9 000 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
LOCKURNOR OCH VAS, 3 del, porslin, Wallendorf, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad S Ewert, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering700 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
MATTALLRIKAR, 8 st, porslin, "Diamant", Rörstrand
Slutpris650 SEK
Värdering200 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ALEXANDER TOLSTOY (1895-1969), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK