SIDOBORD, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BARPALL, 1 par, Thonetstil, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
VITRINSKÅP, 1 par, 1950-tal
VITRINSKÅP, 1 par, 1950-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Certina, 1900-talets andra hälft, tot vit ca 27 g
Slutpris8 800 SEK
Värdering7 000 SEK
ERIK CHAMBERT, 1 par stolar, "Poem", 1950-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
HANS J WEGNER, 1 par "Y-stolen", 1900-talets mitt
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
MATBORD, Vitra, 2018
MATBORD, Vitra, 2018
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft, gustaviansk stil
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1 par, olja på duk, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
SITTPUFF, Johanson Design, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 280 x 182 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets slut
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad Diyaa
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING HATTAR, mestadels 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RELIEF, trä, orientalisk, sannolikt 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
KRUS, stengods, Rörstrand, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
RING, sterlingsilver, fasettslipad bergkristall, otydliga stämplar 1973
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
JORDGLOB MED BELYSNING, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 249 x 148 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
ANTONI LLOBET (Spanien, 1919-1983), olja på duk, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
FÅTÖLJ, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
PENSELVASER, 2 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering800 SEK
VÄRJA, 1800-tal
VÄRJA, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPSFOT, koppar och keramik, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
MATTA, rölakan, monogramsignerad M, ca 228 x 172 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BARPALLAR, "Atelier", 1 par, TAF Studio, Artek, 2021/22
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 500 SEK
HATT, svensk, båthatt, paradhatt, m/1878, för flottan
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
SKRIVBORD, Louis XIV-stil, 1900-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
SKRIVSTOL, ek, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SALONGDBORD, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Slutpris8 200 SEK
Värdering1 500 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, Konsthantverk Tyringe, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ARMRING, silver, Alton, Falköping 1972
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
FÅTÖLJ, "Outline Chair",  Muuto, formgiven av Anderssen & Voll
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
JOHAN OSSIAN ANDERSSON (1889-1975), olja på duk, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris6 400 SEK
Värdering800 SEK
BÖCKER, 4 st, 1900-talets första hälft, Ernst Josephson, Ivar Arosenius och Carl Larsson bla "Ett hem" 1904
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
ORIENTMATTA, galleri, old, ca 180 x 76 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Frankrike, Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
SAMLING FLASKOR, grönt glas, snarlika, sannolikt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
HEE WELLING, stol, About a Chair, HAY, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK