KARMSTOL, renässansstil, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
BERGÈRER, 1 par, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
SILVERBESTICK, 20 del, 1900-tal, tot vikt ca 250 g
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
BESTICK, 15 del, silver, bla G Möllenborg och GAB, 1960-tal, tot vikt exkl knivar ca 640 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKAMPEL, mässing, empirestil, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
VITVINSREMMARE, 9 st, glas, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
FÄLLSTOLAR, 2 st, Gemla, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
MONA HUSS WALLIN (född 1944), färglitografi, signerad och daterad 1978
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
FÄLTTELEFON, Ericsson, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, silver, 1900-talets andra hälft, med bärnsten
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VAS OCH SKÅL, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD/SIDOBORD, 1 par, Gärsnäs, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, oscariansk stil, 1800-/1900-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
KIKARE, Minolta, Japan, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
ROGER PERSSON, "Cap" soffbord, Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SLAGBORD, barock, 1700-talets andra hälft
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
PALL, nyrokoko, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 110 del, silver, GAB och CGH, 1900-talets andra hälft, tot vikt exkl knivar ca 2 340 g
Slutpris12 500 SEK
Värdering12 000 SEK
BORDSUR, Junghans, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SERVISPORSLIN, 14 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, bambu, 1940-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BESTICKSUPPSÄTTNING, 50 del, silver, "Chippendale", GAB, 1990-tal, tot vikt exkl knivar och osthyvel ca 1 110 g
Slutpris6 200 SEK
Värdering6 000 SEK
VAS, glas, sannolikt 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BLÅ STATION, 1 par sidobord, samtida
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
ARNE WAHL IVERSEN, barskåp, "Varié", IKEA, 1960-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
GOLVUR, England, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
KLOCKHÄNGE, med kedja, Ilona
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BERNT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsberg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
SPEGEL, större modell, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, metall, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SELTERGLAS, 18 st, grönt glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 SEK
SKÅLAR, 2 st, glas, Sea samt Ryd glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BRINGARE, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
SIDOBORD, "Micado", Engström och Myrstrand, Bra Bohag Tingströms, 1950-/60-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 SEK
DALAHÄSTAR SAMT DALATUPP, 4 st, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
KAFFESERVIS, 11 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, vikt ca 4,8 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
PIEDESTAL, keramik, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
SNUSHUND, skuret trä,1800-/1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKAMPEL, mässing, 1800-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, 1940-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
NILS STRINNING, vägghylla, String
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOL, böjträ, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, taklampa, mässing, modell 532, Markaryd
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK