SPEGEL MED KONSOLBORD, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 SEK
KANDELABRAR, 1 par, tenn, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
BURK, marmor, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering200 SEK
HERMÈS, scarf, siden
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
RÖKSET OCH LJUSSTAKE, mässing, Metalllslöjden Gusum, sent 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 2 par, bla silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSMANSCHETTER, 12 st snarlika, pressglas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
BLÅ STATION, sidobord, 1 par, samtida
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMBANDSUR, Nilax Unitas
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TEKOPPAR MED FAT, 4 st, porslin, möjligen modell "Balder", Rörstrand, 1900-talets mitt
Slutpris8 200 SEK
Värdering4 000 SEK
FLAKONGER, 5 st, bla med silvermunstycken, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
TESERVIS, keramik, Arne Eugen Glad, Glad Keramik, Dals Långed, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
BIRCKOR OCH GALLERSKÅL, 3 st, nysilver, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGEN, 5 st, 18k guld, vikt ca 7 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
SITTPUFFAR, 1 par, Johanson design, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, oljemålning, signerad och daterad Dixon -71
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 SEK
PALLAR, 1 par, Johanson Design, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
NIELS-CHRISTIAN "FIBBEN" HALD (FÖDD 1933), färglitografi, signerad och daterad -90
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
BARPALLAR, 1 par, modern formgivning, 2000-tal
Slutpris500 SEK
TAKLAMPA, "Strand", formgiven av Benjamin Hubert, Muuto, Danmark, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, stel modell, vikt ca 11,9 g
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 SEK
LODUR, omkring år 1900
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SKRIVSTÄLL, tenn, 1930-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
PETER J LASSEN, Montana, väggskåp
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
VIKING FORSBERG (1910-1994), 4 st, akvareller, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SPINDELUR, silver, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, större modell, gjutjärn, samtida
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 SEK
DAVID GECKELER, 1 par barstolar, "Nerd", Muuto, formgiven 2012
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÅLAR, 14 st, glas, Fuga, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, tot vikt ca 116 g
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
DRAGSPEL, Hohner, "Fidelio 1"
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1900-talets början, signerad J Morris
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, i form av snäcka, tot vikt ca 4,6 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 13,9 g
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 SEK
PARAPLYSTÄLL, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KLACKRING, 18k guld, med svart onyx, tot vikt ca 5,5 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 SEK
PINNSTOLAR, 4 st, 1800-/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
SERVERINGSFAT, 2 st, porslin, England, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
GUSTAV ADON (1922-1998), oljemålning, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RING, 23k guld, tot vikt ca 4,6 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
STEN ALLUMANN (född 1947), oljemålning, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BROSCHER, 2 st, 18k guld, vikt ca 9 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
FOTOGRAFI, 1900-/2000-tal, osignerat
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FOTPALL, 1800-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR OCH BROSCH, 3 del, 18k guld, bl a med kalcedon, tot vikt ca 9,8 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
FISKBESTICK, nysilver, modell Chippendale, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK