CHARLES OCH RAY EAMES, stol, "Eames Plastic Chair", för Vitra, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
FLAGGKARTA, offsettryck av Amiral Jacob Häggs skepps- och flaggkarta
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
NATTVAKTSUR, mässing, sekelskiftet 1900
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
FIGUR, tomte, lergods, Heissner, Tyskland, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
VATTENKANNA, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
FIGURER, 2 st, lergods, tomtar, sannolikt Tyskland, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL, silver, svenska stämplar BE 1908, vikt ca 95 g
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VASER, 4 st, glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FRUKOSTSERVIS, 3 del, silver, LL & C 1862, tot vikt ca 252 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Beata", Gustavsberg
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
VITRINSKÅP, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
FIGUR, lergods, Heissner, Västtyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering300 SEK
BROSCH, 14k guld, 1800-/1900-tal, vikt ca 4,6 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, Tengstedt 1855, tot vikt ca 238 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
YTTERFODER MED FAT, 4 st, keramik, bla "Risto", Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, Søholm, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GÖSTA BJELKEBO (1904-1974), olja på pannå, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
SNUSDOSOR, 2 st, silver, svenska stämplar, vikt ca 182 g
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING KAMEROR, mestadels lådkameror, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ANNA EHRNER, 23 del, glasservis, "Line", Kosta Boda
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FIGUR, lergods, Heissner, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
PETER DAHL (1934-2019), färglitografi, signerad
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 SEK
FIGURINER, 2 st, biskvi, Wallendorf, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
DOSA, porslin, Kina, 1800-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
MATSKEDAR, 5 st, silver, olika silversmeder bla Stockholm 1928, tot vikt ca 342 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, svenska stämplar bla Zethelius 1835, tot vikt ca 196 g
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
DALAHÄST, målat trä, 1900-tal, större modell
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
ALLIANSRING, 18k guld, briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,6 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
TEKOPPAR MED FAT, 4 st, keramik, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k vitguld, vikt ca 5 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
GRÄDDKANNA, silver, svenska stämplar BES 1860, vikt ca 103 g
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
GUNNAR GUSTAFSSON (1904-1986), olja på pannå, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, koppar, omkring år 1900, större modell
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING MYNT, svenska, bla 1 kr samt 2 kr, mestadels 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
TESERVIS, 19 del, stengods, "Desirée", Thule, Danmark, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SLAGBORD, allmoge, 1800-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
RINGAR, 3 st, 23k guld, total vikt ca 12 g
Slutpris6 200 SEK
Värdering7 000 SEK
DOSA SAMT BORSTE MED SILVERFATTNING, svenska stämplar, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGEN, 5 st, 18k guld, tot vikt ca 4,5 g
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
HERRARMBANDSUR, 18k guld, Certina, tot vikt ca 32 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK