BORDSLAMPA, rot, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, 2 st, bärnsten, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GOLVVAS, keramik, Tyskland, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
CARL MALMSTEN, stolar, 1 par, "Ulfåsa", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 6 st, porslin, "Anita", Gustavsberg, 1960-/70-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
MOCKASKEDAR, silver, tot vikt ca 145 g
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
FIGURIN, porslin, Rosina Wachtmeister, Goebel
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SERVISGLAS, 11 del, Reijmyre glasbruk, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
FICKUR, 18k guld, vikt ca 87 g
Slutpris8 200 SEK
Värdering10 000 SEK
SKÅLAR, 3 st, kristall, Orrefors, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GLASSERVIS, 38 del, slipad dekor, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
ANGELICA WIIK, färglitografi, signerad och numrerad
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, bronserat gjutgods, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SOFFA, Bröderna Andersson, klädsel "Lotus Lin" GP & J Baker, 2000-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering4 000 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM (Finland, född 1935), 1 par örhängen, 18k guld, med briljantslipade diamanter, Lapponia, Helsingfors
Slutpris3 900 SEK
Värdering5 000 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, mestadels 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 233 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, tot vikt ca 600 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, Kelimvävnader, ca 50 x 50 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
SIDENBRODERI OCH MÅLNINGAR, 3 st, Kina, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, golvlampa, Markaryd, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK
FIURER, 1 par, porslin, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k vitguld, briljantslipade diamanter tot ca 0.15 ct, tot vikt ca 3,9 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
LOVE NEUSCHÜTZ, "Ypsilon", soffbord, Karl Andersson & Söner
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
CAFÉSTOLAR, 4 st, 2000-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
KAFFESKEDAR, 28 st snarlika, silver, modell franska liljan, tot vikt ca 442 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
MATBORD, barockstil, "Lamier", Trendrum, 2000-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 18k guld, med safir ca 0.90 ct och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 7 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ABRAHAM WALKOWITZ (Ryssland, 1878-1965), blandteknik, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
SERVISPORSLIN, 6 del, Deco, Hälsingborg, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 8 g
Slutpris3 100 SEK
Värdering4 000 SEK
SMYCKEN, 18k guld, bl a med fasettslipad syntetisk spinell, tot vikt ca 13,6 g
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 500 SEK
FORMAR, 5 st, "Pyro", Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
SMÖRKAROTTER, 3 st, samt 2 fat, "Pyro", Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KRYDDBURKAR OCH SKEPPOR, 9 st, "Pyro", Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
FORMAR, 8 st, "Pyro", Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
FORMAR, 7 st, "Pyro", Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
FORMAR, 4 st, "Pyro", Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
FORMAR, 6 st, "Pyro", Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SÄNGLAMPOR/VÄGGLAMPOR, 1 par, Boréns, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SIDOBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
CARL MALMSTEN, soffa, "Samsas"
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
JENS JUUL EILERSEN, fåtölj, 1980-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK