SAMLING REIJMYREGLAS, 9 del, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SANDIN OCH BÜLOW, snurrfåtölj, "Centrum", Materia, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SITTPUFF, Glimåkra of Sweden, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 3 st, olja på duk, 1900-talets mitt
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 SEK
ÅMELLS MÖBLER, vitrinskåp, "Gamla Sverige", 1900-tal
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK
STÖVEKNEKT, allmoge, 1900-tal
STÖVEKNEKT, allmoge, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
OMEGA, damarmbandsur, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FÄLTYXA, 1900-tal, märkt US
FÄLTYXA, 1900-tal, märkt US
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SITTPUFFAR, 1 par, "Cumulus", Mitab, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING BROSCHER, 9 st, i form av fjärilar, 1900-/2000-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
MODELLBÅT, "Atlantic", 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
VAS VITREUM, 4 del, vaser och skålar, glas, Vadstena, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1960-/70-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SERVISPORSLIN, 8 del, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
FÅTÖLJ SAMT PALL, 1940-tal
FÅTÖLJ SAMT PALL, 1940-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
GÖRAN WÄRFF, 4 st ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
 GUNNAR NYLUND, 4 st ytterfoder, stengods, Rörstrand
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
CHIFFONJÉ, nyrenässans, sent 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
HALVMÅNEBORD, 1800-/1900-tal
HALVMÅNEBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, mässing och gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
NIRVAN RICHTER, klädskåp, björk, Norrgavel, 2000-tal
Slutpris4 500 SEK
Värdering6 000 SEK
TEKOPPAR MED FAT, 6 st, porslin, "Dresden", Villeroy & Boch, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
JULSERVIS, 13 del, glas, Strömgården Design, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KLAFFBORD, 1800-/1900-tal
KLAFFBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, gultonat glas, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJ, David Design, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
EFVA ATTLING, halsband, silver, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKÅLAR, 2 st, glas, bla Bertil Vallien, Artist Collection, Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, teak och glas, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAMBURMAJOR, Fagerhults, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
SNUSDOSA, silver, 1800-tal, vikt ca 98 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering500 SEK
SOFFA, 1960-/70-tal
SOFFA, 1960-/70-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering800 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MARIVI CALVO, taklampa, LZF, modern formgivning
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
HÖRNVITRINSKÅP, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
BANG & OLUFSEN, Beosystem 2500 CD-spelare samt Beolab 3000 1 par högtalare, Danmark, 19/2000-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSLAMPA, gjutgods och glas, 1800-/1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ANDERS PEHRSSON, taklampkupa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
KARAFFER, 1 par, glas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD, 3 delar, 2000-tal
SOFFBORD, 3 delar, 2000-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 SEK
BORD, 1930-/40-tal
BORD, 1930-/40-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 SEK
BORD, Gubi, "2.0", samtida
BORD, Gubi, "2.0", samtida
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
DAVID GECKELER, 3 st, barstolar, "Nerd", Muuto, formgiven 2012
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 18k tvåfärgat guld, med smaragd, total vikt ca 8,3 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
KARAFFER, 3 st, glas, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ERICH & INGRID TRILLER, vas, stengods, Tobo
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK