ROBERT HÖGFELDT (1894–1986), blandteknik, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
SIDOBORD, jugend, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KAFFESERVIS, 23 delar, porslin, Arsberg, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
DALAHÄSTAR, 8 st, skuret trä, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
LENA CRONQVIST (född 1938), färglitografi, signerad och numrerad 146/170
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD, 1 par, teak, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SOPPSLEV, silver, otydliga stämplar, sannolikt 1800-talets slut, vikt inkl trähandtag ca 106 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
STÅNKOR, 2 st, allmoge, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ELSA EKHOLM, matta, rölakan, 1900-talets andra hälft, ca 140 x 200 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
HÄNGE, med halsring, silver, Bengt Hallberg Guldsmeds AB, Köping 1974
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 178 x 97 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SUPKOPPAR / BÄGARE, 8 st, silver, 1900-tal, total vikt ca 302 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
BLOMSTERFAKIRER, 2 st, glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad P Eng
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
SÄNGLAMPA, mässing, Aneta, 1960-/70-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MATSOLA BURMAN, (1925-2008), olja på duk, signerad
Slutpris5 400 SEK
Värdering2 000 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 12 st, porslin, "Blå Blomster", Gefle
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna, No.47
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KANDELABER, mässing, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
AMETISTKLUSTER OCH SNÄCKA, 3 del, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LENA CRONQVIST (född 1938), litografi, signerad och numrerad 76/170
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOL, sannolikt 1940-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt semiantik, ca 250 x 133 cm
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
RICKARD KRANTZ, (1923-1984), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
FICKUR, Rheo, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SPELKONSOL, 8-bit, Nintendo, med 6 spel
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
ORIENTMATTA, galleri, old, ca 225 x 86 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
DALAHÄST, trä, större modell, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, Japan, porslin, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
TAF STUDIO, taklampa, "Rime", Muuto, samtida
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
GUNNAR ANDER, ljusstakar, 1 par, Ystad Metall, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STEGE, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVMASKIN, Remington, New York, USA, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PALL, allmoge, Dalarna, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, GAB, 1970, total vikt ca 159 g
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
VICKE LINDSTRAND, skål, Kosta, samt ljuslykta, Orrefors, glas
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
HERRBETJÄNT, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SPELKONSOL, Playstation 2 slim, Sony, med 12 spel
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
ÖRHÄNGEN, 3 par, 18k guld, tot vikt ca 4,1 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
MARI SIMULSSON, skålfat, keramik, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
AXEL FRIDELL (1894-1935), etsning, "Firenze 1921" signerad i trycket
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, EM Mora
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
RIVJÄRN, mässing, Skultuna, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FRITZ KALLENBERG, glasservis, 51 delar, "Rut", Kosta och Boda glasbruk
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, fat, glas, Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKULPTUR, bronserad konstmassa, "läkekonstens fader Hippokrates", 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK