BESTICKSCHATULL, rokokostil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LOCKURNA, porslin, Kina, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
CARL MALMSTEN, pall, "Visingsö", furu, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
KRUS, stengods, Raus, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SOPPTERRIN, keramik, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BIRGER STRÅÅT, olja på duk, signerad och daterad 56
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
KRUS, stengods, Höganäs, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 18,8 g
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 SEK
SIDOBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
OIVA TOIKKA, figur, glas, Nuutajärvi, Finland, signerad
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
VITRINSKÅP, sannolikt England, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, kromad metall, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 4 del, smide, 1900-talets mitt
Slutpris850 SEK
Värdering2 000 SEK
 EVALD KALLSTENIUS (1898-1957), olja på duk, signerad
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
YTTERFODER, 4 st, porslin, "Empire", Gustavberg
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1800-/1900-tal, otydligt signerad
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
SPEGEL, större modell, förgylld och bronserad, 1800-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 SEK
RING, 18k guld, med grönt glas, total vikt ca 3 g
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
FIGURINER, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
PRAKTURNA, silver, England, vikt ca 1 250 g
Slutpris6 200 SEK
Värdering6 000 SEK
LENNART RODHE (1916-2005), färglitografi, signerad och daterad 1976
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
FIGURINER, 1 par, porslin, Karl Ens, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
ERIK HÖGLUND, takkrona, smide, Boda, 1960-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
MOTORSÅG, Husqvarna, 50
MOTORSÅG, Husqvarna, 50
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, gips, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
KANDELABER, smide, Smed Olle, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FAT, 4 st, porslin, orientaliska, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, svenska stämplar BT 1823, tot vikt ca 195 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
SIMON GATE, skål, "Tusen fönster", kristall, Orrefors
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, vitmetall, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅLFAT, porslin, Meissen, 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
SKÅLFAT, tenn, 1900-/2000-tal
SKÅLFAT, tenn, 1900-/2000-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutgods, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SALONGSMÖBEL, 7 del, Carl Larssonstil, 1900-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
KITTEL, koppar, David Andersson Eskilstuna, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BØRGE MOGENSEN, soffa, Fredericia stolefabrik, modell 2208, etikettmärkt
Slutpris5 800 SEK
Värdering7 000 SEK
ESTRID ERICSON, 2 st kuddar, "Elephant", Svenskt Tenn
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris5 800 SEK
Värdering7 000 SEK
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 SEK
PLÄD, Klippan, år 2022
PLÄD, Klippan, år 2022
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 SEK
AGNE JOHANSSON, olja på duk, signerad
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, större modell, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
FÅTÖLJ, Michael Sodeau, "Oyster", Offecct, 2000-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 SEK