TORSTEN JURELL, färglitografi, signerad och numrerad 7/180
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, GV Harnisch Eftf Köpenhamn, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FIGURINER, 9 st, porslin, Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Arvid Böhlmark Stockholm, nr 1547, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
RAYMOND WEIL, damarmbandsur, gulddoublé, 1900-/2000-tal
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
MATTA, "Hellested", Ikea, 2000-tal, ca 140 x 170 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
ODDMAR BJÖRKLUND (1907-1997), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BENGT BERGLUND, figur, stengods, Gustavsberg, monogramsignerad
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
KOPPARFORMAR, 2 st, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BARPALLAR, 5 st, Offecct, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TAVLOR, 1 par, tryck på glas, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
SIDOBORD, metall, Fatboy, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 235 x 174 cm
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KANDELABER, trä, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK
GOLVUR, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKULPTUR, förgylld brons, strutsägg, Galleri Scandia, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BORDSKANON, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
LOCKURNA SAMT 1 PAR LJUSSTAKAR, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
KARUSELLBORD, sannolikt England, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Lladro, Spanien, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
SEPPO KOHO, vägglampa "Petite 4630", Secto design, samtida
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft, Mönsteds, Danmark
Slutpris500 SEK
Värdering1 200 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, "Gille", no 75, Skultuna Bruk, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, "Jeeves", Innermost, 2000-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
TRÅG, furu, allmoge, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ROLF BERG, 3 st figurer, keramik, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SANDIN OCH BÜLOW, snurrfåtölj, "Centrum", Materia, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BORDSDEKORATIONER, 1 par, vitmetall, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
LAMPOR, 1 par, mässing och glas, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, silver och markasiter, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SAMUEL BLESENDORFF, efter, kopparstick, 1700-/1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
PUNCHMUGGAR, 8 st, silver, GAB, 1900-tal, total vikt ca 268 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
OTTO SCHULZ, fåtölj, "Schulz", Jio Möbler, Jönköping, 1900-talets mitt
Slutpris9 000 SEK
Värdering6 000 SEK
VÄVD TAPET, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
FLAGGSTÅNGSKNOPP, metall/glas, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TRÅG, furu, allmoge, 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
BROSCH OCH BROSCHNÅL, 14k guld och odlade pärlor, tot vikt ca 16,5 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
ORIENTMATTA, Bidjar, ca 154 x 70 cm
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
VASER, 2 st, keramik, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ARNE JACOBSEN, stol, "Myran", Fritz Hansen, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Meda Conference chair", Vitra, formgiven 1998
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, ca 290 x 205 cm
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
MONICA MULDER, 1 par, taklampor, "Bloom", Pholc, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PIEDESTAL MED YTTERFODER, porslin, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, England, 1900-tal, tot vikt ca 764 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
FIOL MED STRÅKE, Willy Dorsch, Tyskland, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK