RING, silver, med korall, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
FICKUR, 14k guld, savonett, tot vikt ca 75 g
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
RINGAR, 2 st, 23k guld, tot vikt ca 5,5 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 500 SEK
EFVA ATTLING, ring, silver, "Love bead"
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
RING, silver, med ametist och markasiter, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, 18k guld, Blå Smedjan 1980, vikt ca 95 g
Slutpris40 000 SEK
Värdering47 000 SEK
SANDSTRÖM & DE WITT, 1 par örhängen, 18k guld, tot vikt ca 1,9 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 SEK
LILLEMOR MANNERHEIM, figur, keramik,"Brumsi", Upsala-Ekeby, Gefle, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, vägglampett, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, trä och koppar, 1960-/70-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BLÄCK / BREVSTÄLL, malm, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
ANDERS PEHRSON, golvlampa, "Bumling", Ateljé Lyktan
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MATSKEDAR, 2 st, silver, år 1806 samt 1856, tot vikt 106 g
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
BREVVÅGAR, 2 st, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
TÅGBANA, Märklin 29756, digitalt startset
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
BERNDT HELLEBERG (1920-2008), skulptur, brons, "Spelman", signerad och numrerad 3/8
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
FOLKDRÄKT, dam, Vångadräkten, Östergötland, strlk ca 38
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
PETER DAHL, litografi, signerad
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
VAS, glas, "Coquille", Flygsfors, 1900-talets mitt, signerad och daterad -59
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda, signerad
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Physix", Vitra, samtida
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
ARHUR PERCY, 5 st assietter, rött glas, Gullaskruf, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
ANN WÅHLSTRÖM, kanna, glas, Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VINGLAS, 8 st, glas, Reijmyre, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
HYLLA, ask, 2000-tal, snickeriarbete
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
KAFFESKEDAR, 5+5, silver, 1900-tal, total vikt ca 134 gram
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, ca 194 x 129 cm
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
FÅTÖLJ, De Nona, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
LJUSSTAKE, smide, "Tuppstake", Käck & Hedbys, Leksand
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ROCK, herr, Marlboro Classics, brun mocka, 1900-talets slut
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 SEK
FRUKTSERVIS, 12 del, keramik, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SIDOBORD, 1900-talets början
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
TERRIN MED LOCK, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1/214, 1900-tal
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
HURTSSKRIVBORD, ek, jugend, 1900-talets början
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
KARL-ERIK HÖGLUND (född 1940), olja på pannå, signerad
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål och fat, glas, Kosta Boda, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FIGUR, gjutgods, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
ERIK CHAMBERT, soffbord, Chamberts möbelfabrik AB, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 SEK
FOTBOLLSSPEL PÅ STATIV, samtida
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
VASER, 3 st, glas, bla Bertil Vallien, Artist Collectio, Kosta Boda, signerade
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
TOBAKSBURK, gjutjärn, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA-108", Vitra, samtida
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK