RUNE WAHLSTRÖM (1916-1968), olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, Gemla, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
PIEDESTAL, Japan, 1900-talets första häft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
MATS HÖJER, färglitografi, signerad och numrerad 209/290
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FÄRDSKRIN, allmoge, 1700-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
HERTHA BENGTSON, salt och pepparströare, porslin, "Blå eld", med fat i teak, Rörstrand
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
BERT ÖSTERLUND, olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, 1700-/1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
INGE PETTERSSON, oljemålning, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
TAKKRONA, Newport, 2000-tal
Slutpris5 800 SEK
Värdering4 000 SEK
RING, 18k vitguld, vikt ca 2,7 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med diamant samt vita stenar, tot vikt ca 4 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
ALLIANSRING, 18k vitguld, åttkantslipade diamanter, JP Stockholm 1960, tot vikt ca 4,5 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering1 500 SEK
SPEGELLAMPETT, bronserad, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
JOHANNES RAVN (1922-1991), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSFOTOGENLAMPOR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris750 SEK
Värdering1 500 SEK
MATTA, Kina, old, ca 342 x 237 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
NATTVAKTSUR, mässing, sekelskiftet 1900
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RINGAR, 2 st, 18k tvåfärgat guld, med briljantslipade diamanter, sannolikt 2000-tal, tot vikt ca 5,6 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
BLÄCKHORN, mässing, Gusums Bruk, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KRUKA, cloisonné, orientalisk, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
FIGURIN, parian, Gustaf Eriksson, Gustafsberg
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAPIO WIRKKALA, skulptur, porslin, "Påsen", Rosenthal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, mässing och kristall, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKKRONA, "Drop Chandelier Bulp", 101 Copenhagen, Danmark, nutida
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
DAVID WALLIN (1876-1957), olja på pannå, signerad
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 SEK
PIEDESTAL, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Boréns, 1900-talets mitt
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
HÄNGE, 18k guld, med snäckskalskamé, tot vikt ca 4 g
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 18,6 g
Slutpris12 000 SEK
Värdering9 000 - 11 000 SEK
EINAR NORELIUS, (1900-1985), akvarell, signerad och daterad -41
Slutpris350 SEK
Värdering1 200 SEK
BERTIL WIDBRANDT, olja på duk, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PÄRLCOLLIER, SJALNÅL OCH HÄNGE, bla odlade pärlor och silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, ca 243x160 cm
Slutpris350 SEK
Värdering1 200 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Eterna, herr, quartz
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
VÄLLINGKLOCKOR, 2 st, malm, BJ Mattson Mora, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BULKRUKA, koppar, 1800-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
PENTTI SARPANEVA, smyckesgranityr, 4 delar, brons, Finland, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), olja på pannå, signerad
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
KOPP MED FAT, porslin, Meissen, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets början
Slutpris1 900 SEK
Värdering3 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Metallslöjden Gusum 1989
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ENSTENSRINGAR, 2 st, 18k vitguld, med diamanter, tot vikt ca 2,9 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
KARAFFER, 3 st, glas, Orrefors, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ESSKORNETT, vitmetall, England, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK