FISKBESTICK, 12 del, silver,GAB Stockholm bla 1938, tot vikt ca 595 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 47 del, silver, GAB Stockholm 1938, tot vikt inkl knivar ca 2 045 g
Slutpris8 000 SEK
Värdering10 000 SEK
POUL HENNINGSEN, golvlampa "PH-80", Louis Poulsen, 1900-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
PIEDESTALER, 3 st, travertin, 1900-/2000-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK
MARIAN ZAWADSKI, soffbord, "Klosterliv", Tilgmans keramik, signerad och daterad 1963
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, skålar, 4 st, porslin, "Paratiisi", Arabia
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
ERIK HÖGLUND, golvljusstake, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, tallrikar, 6 st, porslin, "Paratiisi", Arabia
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, assietter, 6 st, porslin, "Paratiisi", Arabia
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Åmells, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING LÖSA HALVÄDELSTENAR
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål på fot, glas, Kosta Boda, signerad
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, Andreu World, Spanien, 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
SKÅL, glas, Orrefors, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LOUIS POULSEN, taklampa, "Toldbod 220", Danmark
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
SNURRFÅTÖLJ, Profim, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KATARINA DAHL, taklampa, metall "Random", Rydéns, samtida
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
SATSBORD, 3 delar, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HERTHA BENGTSSON, 14 del, servisporslin, "Ceylon", Rörstrand, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ARTHUR PERCY, fat, glas, "Reffla", Gullaskruf, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BO ÅKE ADAMSSON (född 1941), färglitografi, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
VAS, glas, latticinodekor, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVBORD, Ikea, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ZERO, taklampa "Poker", samtida
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
STOLAR, 4 st, sk Bellmanstolar, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
SOFFA, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, konstrotting, Hillerstorp, 2000-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
PLÅTLEKSAK, motorcykel, "Mac 700", Arnold, Tyskland, 1950-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, matbord "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, sent 1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
RING 18k guld, 1966, med blå syntetisk spinell, vikt ca 2,6 g
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BÄGARE, silver, 1700-tal, vikt ca 73 g
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
BORDSDEKORATION, silver och sten, 1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
RING, silver, med bärnsten, sannolikt 1960-/70-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FICKUR, 14k guld, tot vikt ca 94 g
Slutpris6 600 SEK
Värdering5 000 SEK
RING, 18k guld, carmosémodell, med safir, tot vikt ca 4,2 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 4 par, 18/14k guld, tot vikt ca 7,1 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
RING, 18k guld och vitguld, med 48 briljantslipade diamanter, tot vikt ca 5,5 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
ARMBANDSUR, Seiko, Sportmatic, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, 18k guld, med korall, tot vikt ca 13 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
HANNU IKONEN, collier, brons, "Lava", Finland, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
OMEGA, armbandsur, 14k guld, vikt ca 35 g
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 000 SEK
CREOLER, 1 par, 18k vitguld, med 20 briljantslipade diamanter
Slutpris3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 2,8 g
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK