SANDIN OCH BÜLOW, snurrfåtölj, "Centrum", Materia, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BORDSDEKORATIONER, 1 par, vitmetall, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
LAMPOR, 1 par, mässing och glas, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, silver och markasiter, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SAMUEL BLESENDORFF, efter, kopparstick, 1700-/1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
PUNCHMUGGAR, 8 st, silver, GAB, 1900-tal, total vikt ca 268 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
OTTO SCHULZ, fåtölj, "Schulz", Jio Möbler, Jönköping, 1900-talets mitt
Slutpris9 000 SEK
Värdering6 000 SEK
VÄVD TAPET, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
FLAGGSTÅNGSKNOPP, metall/glas, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TRÅG, furu, allmoge, 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
BROSCH OCH BROSCHNÅL, 14k guld och odlade pärlor, tot vikt ca 16,5 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
ORIENTMATTA, Bidjar, ca 154 x 70 cm
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
VASER, 2 st, keramik, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ARNE JACOBSEN, stol, "Myran", Fritz Hansen, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Meda Conference chair", Vitra, formgiven 1998
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, ca 290 x 205 cm
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
MONICA MULDER, 1 par, taklampor, "Bloom", Pholc, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PIEDESTAL MED YTTERFODER, porslin, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, England, 1900-tal, tot vikt ca 764 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
FIOL MED STRÅKE, Willy Dorsch, Tyskland, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FICKUR, 2 st, Westmore och Zenit, 1900-talets början
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
JONAS WAGELL, taklampa "JWDA", Menu, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
STIG LINDBERG, fat, porslin, "Berså", Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
JULGLAS OCH BRINGARE, 12 del, glas, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
RING, silver, med tigeröga, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FIGURIN, keramik, Lladro, Spanien, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, Metalarte, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
PORSLINSFÖREMÅL, 5 del, Wedgwood, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BÖRJE SKOGH, väggrelief, stengods, Gustavsberg, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 SEK
GLASBLOCK, "Aquarium", sannolikt Murano, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
RUNE BRINK (1924-2013), olja på duk, större modell, signerad och daterad -91
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
MARIT STIGSDOTTER, pall, "Sgabello", Stolab´, 1990
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, 44 delar, matservis, "Marianne", Fyrklövern, 2000
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
BESTICK, 13 del, silver, olika modeller, tot vikt ca 306 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
ROLF BERG, figur/ljuslykta, keramik
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 2 par, mässing, bla MetaLlslöjden Gusum
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SILVERFÖREMÅL, 3 del, 1900-tal, Gustav Jansson, CG Hallberg samt GAB, tot vikt ca 246 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
FIGURIN, porslin, Lladro, Spanien, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESKEDAR, 10 st, silver, MEMA, 1900-talets andra hälft, total vikt ca 149 g
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, marmor och metall, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
FAT, keramik, Söholm, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ASSIETTER, 7 st, glas,"Kastehelmi", Oiva Toikka, Iittala, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
BORDSDEKORATION, keramik, Spanien, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PUNSCHMUGGAR, 6 st, silver, K & EC 1970, tot vikt ca 188 g
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
ORIENTMATTA/VÄVNAD, semiantik, ca 264 x 89 cm
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK