KÄPP, handtag av silver, GAB Stockholm 1929
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKULPTUR, metall, Avesta, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TAKLYKTA, mässing, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
LACKDOSA, 1800-/1900-tal
LACKDOSA, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KÄPP, handtag av silver, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 3 st, etsningar, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
DUBBELKNIV, Finland, Kauhava, 1900-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering600 SEK
ANDRÈ DERAIN (1880-1954 Frankrike), färglitografi, signerad
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
LISA LARSON, figur, keramik K-studion Gustavsberg
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPA, stengods, Danmark, 1960/70-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MONA HUSS WALLIN (född 1944), färglitografi, signerad och numrerad 39/325
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
FICKUR, 14k guld, dam, tot vikt ca 31 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSSKEDAR, 12 st, silver, IPH 1838, tot vikt ca 575 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
BORDS-/VÄGGFOTOGENLAMPA, mässing, ES Sörensen, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KRUS, stengods, Höganäs, 1900-tal, 8 lit
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ROYAL COPENHAGEN, assiett, "Musselmalet", helblond, porslin, 1/1094
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SERVERINGSBESTICK, 5 del, silver, tot vikt ca 180 g
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, 1800-talets andra hälft, tot vikt ca 170 g
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
SKÅLFAT, silver, vikt ca 175 g
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
FORM US WITH LOVE, takampa, "Ogle", för Ateljé Lyktan, samtida, lackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
NILS G STENQVIST (1934-2005), färglitografi, signerad och daterad 1997
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPA, teak, 1950/60-tal
BORDSLAMPA, teak, 1950/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver CG Hallberg 1955
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
MATSKEDAR, 6 st, silver, svenska stämplar SP 1904, tot vikt ca 380 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 SEK
BOKHYLLA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING SKEDAR, 13 st, silver, olika modeller, 1900-tal, total vikt ca 198 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
SOPPSLEV, silver, sannolikt Sven Dahlström (verksam 1778-1804) Gävle 1781, tot vikt ca 135 g
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
TOBAKSBURK, gjutjärn, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KÄPP OCH KRYCKA, handtag av silver, svenska stämplar 1907 resp 1912
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
CLAES-GÖRAN KARLSSON (född 1944), färglitografi, monogramsignerad
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
FIGUR, bronserad metall, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 1 par fat, porslin, "Musselmalet", helblond, 1/1062
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 SEK
ARMBAND, med berlock, 18k guld, bismarklänk, vikta ca 22,5 g
Slutpris9 000 SEK
Värdering12 000 SEK
KÄPP, silver, handtag i form av lejon, 1800-/1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGUR, med kedja, Sekonda, guld på stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 195 x 190 cm
Slutpris6 600 SEK
Värdering2 000 SEK
KATARINA DAHL, taklampa, metall, "Random", Rydéns, samtida
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Arper, Italien, 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, 1800-/1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
LOCKURNA, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 SEK
KOLONNSKÅP, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
GOLVLAMPA, kromad metall, Ikea, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LOUIS POULSEN, taklampa, "Toldbod 220", Danmark
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
MATSKEDAR, 12 st, silver, 1900-talets andra hälft, "Haga" tot vikt ca 477 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSSKEDAR, 11 st, silver, Gustaf Möllenborg Stockholm 1893, tot vikt ca 488 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 500 SEK