GOLVLAMPA, grålackerad metall, Örsjö Belysning, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KÄPP, handtag av silver, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
AKVARELL, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GÖRAN WÄRFF, skål, glas, "Sunflower", Kosta Boda
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BENGT LINDSTRÖM, färglitografi, numrerad 100/400
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KÄPP, handtag av silver, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESKEDAR, 10 st, silver, Stockholm bla 1927, tot vikt 154 g
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
AUGUST MALMSTRÖM (1829-1901), tidigare tillskrivna, 4 st, akvareller, osignerade
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
LODSTRYKJÄRN, 2 st, mässing, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
GÖRAN WÄRFF, 1 par, ljusstakar, glas, "Polar", Kosta
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
MATSKEDAR, 18 st, silver, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 998 g
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
ANN WOLFF, ljuslyktor, 3 st, glas, "Snöboll", Kosta Boda
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
GAFFLAR, 9 st, olika tillverkare, bl.a Kjellberg samt Möllenborg, 1829-1865, total vikt ca 677 gram
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 500 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Meda Conference chair", Vitra, formgiven 1998
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
FOHUNDAR, 1 par, grön sten, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
GRATULATIONSTAVLOR, 6 st, akvareller, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
ELIS BERGH, lockpokal, kristall, "Kent", Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
BROSCHER, 2 st, med mynt bla Carl XIV Johan Sveriges och Norriges koning"
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bl a 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SKEDAR, 2 st, silver, Wilhelm Christesen, Danmark, tot vikt ca 80 g
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
MATSKEDAR, 14 st, silver, bla Hellsten 1876, tot vikt 897 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 000 SEK
SIDOBORD, sengustavianskt, 1800-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
SUPSKED, silver, sannolikt 1700-tal, möjligen Luleå, otydlig stämpel, vikt ca 40 g
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
MATSKEDAR, 5 st, silver, snarlika, bl.a Möllenborg, år 1841-1851, total vikt ca 352 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
COLLIER OCH ARMBAND, odlade pärlor, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KORGFÅTÖLJER, 1 par, 1900-tales andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 SEK
KABINVÄSKA, Boggi, Italien, 2000-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, servisporslin, 8 delar, "Musselmalet", porslin
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 SEK
ROYAL COPENHAGEN, sockerskål och gräddkanna, "Musselmalet", helblond, porslin, 1/1112 samt 1/1032
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPA, plast, "Armand II", Habitat, 2000-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 2,7 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
GUSTAF GEORG REHNBERG (verksam 1797-1823), 6 st matgafflar, silver, 1807, tot vikt ca 521 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
MATTA, "Hellested", Ikea, 2000-tal, ca 250 x 350 cm
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SOFFBORD, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad T Hammar
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
MATSKEDAR, 6 st, silver, F.Holm, 1861/62, total vikt ca 462 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
OLLE BONNIÉR (1925–2016), färglitografi, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
EMALJSKYLT, Algot Holmberg, 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
STÅBORD, vitmålad aluminium, Byarums Bruk, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SKRIVSTOL, Materia, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KAZUYO JOHANSSON HOSHINO (född 1943), akvarell, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PRESENTERFAT, silver, GAB Stockholm 1934, vikt ca 1 050 g
Slutpris5 600 SEK
Värdering5 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
STÅBORD, gjutjärn, skiva av marmor, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK