BLOMKRUKA, lergods, större modell, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ELDFAT/PLANTERINGSKÄRL, järn, sent 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
YTTERFODER, keramik, större modell, sent 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ELSA STACKELBERG, serveringsvagn, vit aluminium, Fri Form, 1900-/2000-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering800 SEK
HÖGTRYCKSTVÄTT, Lavor, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
FICKUR OCH SKÖTERSKEUR, silver resp guld på stål, manuellt urverk, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, LampGustaf, design Jerker Andersson, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, Blond, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, efter Jenny Nyström, Kalmar läns museum
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SCHÄSLONG, omkring år 1900
SCHÄSLONG, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGLAMPA, metall, 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
RINGAR, 2 st, 18k vitguld, med briljantsliipade diamanter bla 0.14 ct, tot vikt ca 6,3 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
ARMBAND, 18k guld och tigeröga, 1900-talets mitt
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
ARVID ÖSTRÖM (1889-1955), olja på duk, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, silver, med markasiter, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KAFFESERVIS, porslin, Kina, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STOLAR, 4 st, Lammhults, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil,  2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
KLACKRING, 18k guld, herr, med onyx, tot vikt ca 6 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
UNO LINDBERG (1912-1992), olja på duk, dubbelsidig, signerad
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
MILAN VOBRUBA, skulptur, glas, Gusum, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SERVISPORSLIN, 5 del, porslin, Kina, Kanton, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 6 par, metall, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 1 par, gustavianska, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
CIGARRSKRIN, silver, CG Hallberg, Stockholm 1914, tot vikt ca 1 150 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
BOKSTÖD, elefant, "Abby", Züny, Edo, Danmark
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
ARNE WAHL IVERSEN, barskåp, teak, "Varié", Ikea, 1950-/60-tal
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 000 SEK
ORIENTMATTA, Tunisien, ca 238 x 172 cm
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ASKFAT, silver, 1969
ASKFAT, silver, 1969
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
BIRGIT HYGRELL (1903-1972), olja på duk, signerad och daterad 1946
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
DRYCKESHORN, mässing och horn, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
HYLLSYSTEM, 3 sektioner, "Altavoz", Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
SEKRETÄR, rokokostil, 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 15 st, porslin, "Secession", Bavaria, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KANDELABER, trä, "Nordic Light", Design House, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DRAGSPEL. Zero sette, Castelfidardo
Slutpris600 SEK
Värdering4 000 SEK
BOJAN MED LOCK, cloisonné, orientalisk, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TUNNA, koppar, 1800-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
JORDGLOB, med belysning, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GOLVFIGUR, trä, 2000-tal, nötknäppare
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
BOJANER, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
VASER, 2 par, cloisonné, Japan, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
DOSOR, 2 st, cloisonné och mässing, orientaliska, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
STRÅKINSTRUMENT, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
VAS, sterlingsilver, sannolikt 1900-talets första hälft, tot vikt ca 180 g
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK